بنزین در ونزوئلا در پی بحران کمبود سوخت از ارزان‌ترین بنزین جهان چرخش 180 درجه‌ای داد و بالاترین نرخ را در جهان پیدا کرد.

به گزارش نسیم اقتصاد، به لطف یارانه‌هایی که در دولت سوسیالیست هوگو چاوز، رئیس‌جمهوری اسبق ونزوئلا و جانشین وی نیکلاس مادورو پرداخت شده، بنزینی که از سوی شرکت نفتی دولتی PDVSA فروخته می‌شود، تقریبا رایگان بوده است. پر کردن باک خودرو به حدی ارزان بود که خودروسواران در ونزوئلا به کارکنان جایگاه سوخت به جای 10 سنت امریکا پول بنزین، تنقلات یا چند صد بولیوار می‌دادند.

اما شبکه پالایشگاهی ونزوئلا به ظرفیت 1.3 میلیون بشکه در روز در آستانه فروپاشی است و تحریمهای امریکا که با هدف سرنگونی دولت مادورو علیه این کشور وضع شده، واردات سوخت را دشوار کرده و باعث شده است شهروندان ونزوئلایی ساعتها در صف بنزین منتظر بمانند یا به بازار سیاه مراجعه کنند.

ارزان‌ترین بنزین دنیا گران‌ترین شد

به گفته شاهدان، در شهر غربی ماراکایبو، فروشندگان بازار سیاه 20 لیتر بنزین را 50 دلار می‌دهند و در برخی از بخش‌های ونزوئلا هر لیتر بنزین چهار دلار فروخته می‌شود.

این قیمت بالاتر از قیمت بنزین در هنگ کنگ است که بر اساس بررسی‌های انجام شده، گران‌ترین بنزین دنیا را دارد. هر لیتر بنزین در جایگاه‌های سوخت رویال داچ شل در این شهر دو دلار و 15 سنت فروخته می‌شود.

جهش قیمت بنزین در ونزوئلا در حالی روی داده که قیمت بنزین در نقاط دیگر جهان به دلیل کاهش تقاضا در بحبوحه شیوع ویروس کرونا به شدت کاهش پیدا کرده است. طبق آمار اداره اطلاعات انرژی امریکا، در امریکا قیمت میانگین هر لیتر بنزین در هفته منتهی به 20 آوریل، 48 سنت بود.

بر اساس گزارش رویترز، دولت ونزوئلا به دنبال تعمیر پالایشگاه‌ها بوده و هفته گذشته از ایران مواد پالایشگاهی دریافت کرد.

منبع: خبر آنلاین

اخبار مرتبط

دزدی بنزین در روز روشن!

دزدی بنزین در روز روشن!

مشاور عالی انجمن مالکان جایگاه‌ها و مجتمع‌های خدماتی، رفاهی و بین‌راهی گفت: با افزایش... 18 تیر 1399

نظرات شما