رئیس کل گمرک ایران با اشاره به برنامه‌های مهم گمرک در سال 99 از 3 برابرشدن کشفیات قاچاق در سال 98 خبر داد.

به گزارش نسیم اقتصاد، مهدی میراشرفی در نشست هم‌اندیشی درباره اقدامات گمرک برای مقابله با کرونا و برنامه‌های گمرک در سال جهش تولید با اعلام این خبر، اظهارکرد:

در پایان سال 98 موفق شدیم یک هزار میلیارد تومان مازاد بر درآمد محقق شده کسب کنیم که این امر نتیجه تلاش و همت مدیران و کارکنان گمرک است.

رئیس کل گمرک ایرن ادامه داد: علی‌رغم آنکه طبق قانون، مدیریت واحد مرزی در بحث تجارت به گمرک محول شده اما برخی دستگاه‌ها تمکین نمی‌کنند و این امر بعضی اوقات چالش‌برانگیز است.

میر اشرفی با اشاره به حرکت گمرکات پیشرفته جهان به سوی کنترل‌های غیرمزاحم و غیرمملوس، گفت:

گمرک جمهوری اسلامی ایران در راستای افزایش امنیت و تسهیل تجارت، اقدامات زیادی انجام داده که ازجمله آنها می‌توان به پیاده‌سازی سامانه‌های الکترونیکی، پنجره واحد تجارت فرامرزی، سامانه کارشناسی مجازی، گمرک موبایل، پلمب هوشمند و شبکه فعالان مجاز اقتصادی (AEO) اشاره کرد.

وی ادامه داد: با به‌کارگیری پلمب هوشمند و نصب تراشه الکترونیکی RFID بر روی آن، درحال‌حاضر مبادی ورودی و خروجی 6 گمرک مهم کشور به این سامانه مجهز شده که در آینده با توسعه این سامانه، تمام مسیرهای ترانزیتی کشور تحت پوشش قرار خواهد گرفت و امکان هرگونه تخلف و انحراف از مسیر در مورد محموله‌های ترانزیتی به صفر خواهد رسید.

رئیس کل گمرک ایران در ادامه بیان کرد:

سامانه رهگیری پلمب هوشمند هم‌اکنون به صورت آزمایشی در گمرکات بازرگان، سرخس، لطف‌آباد، دوغارون و… راه‌اندازی شده است.

میر اشرفی در ادامه افزود: یکی از روش‌های مؤثر برای کنترل و رصد محموله‌های تجاری به‌ویژه کانتینرهای حامل کالای ترانزیت خارجی و داخلی، استفاده از “کوادکوپتر” است که می‌تواند به افزایش امنیت و کاهش تخلفات تجاری از جمله قاچاق کالا کمک کند که این ابزار را در گمرک به‌کار گرفته‌ایم.

وی همچنین توسعه دروازه‌های مشترک مرزی با کشورهای همسایه، توسعه و تکمیل پنجره واحد تجارت فرامرزی، پیاده‌سازی مدیریت ریسک هوشمند و پویا، توسعه پروژه تیر الکترونیکی و گمرک موبایل را از برنامه‌های مهم گمرک در سال‌جاری عنوان کرد.

میراشرفی با بیان اینکه ما در گمرک به صورت 24 ساعته فعالیت می‌کنیم، خاطرنشان کرد:

علاوه بر انجام وظایف جاری درحال‌حاضر مدیران و کارکنان گمرکات مرزی به خاطر تحریم‌ها و شروع بیماری کرونا فشار مضاعفی را تحمل می‌کنند.

رئیس کل گمرک ایران در پایان اجرای مدیریت ریسک در گمرک را موفقیت‌آمیز خواند و اظهارکرد:

در بحث مدیریت ریسک سه مسیر سبز، زرد و قرمز داشتیم که در مسیر سبز حجم کالاها در سال 98 از 35 درصد به 51 درصد رسید و معنای آن این است که برای فعالان اقتصادی تسهیلات بهتر و بیشتری فراهم شده است.

منبع: ایرنا

اخبار مرتبط

نظرات شما