آمارهای شرکت ملی پخش فراورده‌های نفتی نشان می‌دهد در جریان شیوع کرونا، میزان مصرف بنزین در کشور در اسفندماه 98 نسبت به اسفندماه 97 بیش از 30 درصد کاهش داشته است.

 به گزارش نسیم اقتصاد، سخنگوی شرکت ملی پخش فراورده‌های نفتی گفت: میزان مصرف بنزین در کشور نسبت به اسفندماه بیش از 30 درصد کاهش داشته است.
 
فاطمه کاهی با اشاره به آخرین میزان مصرف بنزین در کشور، اظهار کرد: از 29 اسفندماه تا پایان روز چهارم فروردین متوسط مصرف بنزین در کشور بیش از 46 میلیون لیتر در روز بوده است.
 
وی با بیان اینکه با توجه به میزان مصرف بنزین در اسفندماه که حدود 70 میلیون لیتر در روز بوده می‌توان گفت که اکنون میزان مصرف کاهش محسوسی پیدا کرده است، تصریح کرد: عمده‌ترین دلیل این مسئله شیوع ویروس کرونا و کاهش تردد خودروها و همچنین اجرای طرح مدیریت مصرف  بنزین بوده است.
 
در حال حاضر ظرفیت تولید بنزین در ایران حدود 110 میلیون لیتر در روز و متوسط میزان مصرف حدود 94 میلیون لیتر در روز تخمین زده می‌شود. این در حالی است که تعداد خودروها در ایران به ازای هر 1000 نفر، 240 دستگاه و متوسط مصرف روزانه بنزین در سال 1397 حدود 88 میلیون لیتر است. این در شرایطی است که سال گذشته ایران از فهرست کشورهای واردکننده بنزین خارج شد که همین مسئله لزوم توجه به میزان مصرف را بیش‌تر کرده است.
 
بسیاری از کارشناسان بر این باورند که برای کاهش مصرف بنزین می‌توان در مرحله اول به تولید و استفاده از خودروهای کم‌مصرف روی آورد. سیاست بعدی با توجه به حجم ذخایر گاز کشور می‌تواند برنامه جایگزینی سوخت CNG با بنزین باشد. همچنین گسترش حمل‌ونقل عمومی یا سیاست‌های قیمتی نیز می‌تواند باعث کنترل و کاهش مصرف بنزین در کشور شود.
 
اما پس از طرح سهمیه‌بندی بنزین، میزان مصرف این فراورده نفتی چقدر شد؟ درواقع بامداد جمعه 24 آبان، بنزین سهمیه‌بندی شد و قیمت این فرآورده نفتی به‌صورت سهمیه‌ای (60 لیتر ماهانه برای خودروهای شخصی) به ازای هر لیتر 1500 تومان و قیمت آزاد 3000 تومان تعیین شد. این تصمیم در کاهش مصرف بنزین در کشور بی‌تأثیر نبود؛ به‌طوری‌که  20 درصد مصرف بنزین در روز جمعه 24 آبان نسبت به جمعه هفته پیش ( 17 آبان) محقق شد.
 
اکنون نیز ویروس کرونا باعث کاهش روند مصرف بنزین شده و شاهد کاهش 30 درصدی مصرف این فراورده نفتی در کشور هستیم.

اخبار مرتبط

نظرات شما