به گفته یک کارشناس اقتصادی، انتظار این است که تورم سال 98 در سال 99 تکرار نشود و وضعیتی از تورم همراه با رکود در اقتصاد وجود داشته باشد.

به گزارش نسیم اقتصاد، براساس داده‌های مرکز آمار ایران تورم سالانه در ماه اسفند به 34.8 درصد رسید که روند کاهشی نشان می‌دهد، همچنین نرخ تورم نقطه‌ای اسفند ماه 1398 در مقایسه با ماه قبل سه واحد درصد کاهش یافته است.

میثم رادپور، کارشناس اقتصادی پیش‌بینی کرد: به خاطر تورمی که در سال 98 تجربه کردیم و قیمت‌ها افزایش یافت، انتظار این است که در سال 99 تکرار نشود، به عبارت دیگر پیش‌بینی می‌شود این جنس از تورم را در سال 99 نداشته باشیم و اقتصاد در رکود باشد.

وی افزود: شوک ناشی از افزایش نرخ ارز آثار تورمی خود را تقریبا محقق کرده و حتی باعث شده بازار سرمایه بیشتر از ارزش واقعی خود رشد کند. تصور نمی‌کنم روند افزایش قیمت‌ها در سال آینده ادامه پیدا کند و آثار رکودی خودش را نمایان می‌کند.

رادپور در خصوص وضعیت شاخص‌های کلان اقتصادی در سال 99 معتقد است: روند تورم کاهشی خواهد بود، درباره نرخ رشد اقتصادی نیز توقع نداریم در دوره رکودی این شاخص وضعیت خیلی خوبی داشته باشد؛ رقم این شاخص در سال پیش‌رو کمتر از یک است و حتی این احتمال وجود دارد از صفر نیز کمتر خواهد بود.

وی افزود: من فکر می‌کنم وضعیت ما در سال 99 بهتر خواهد شد چون تورم به شکلی که سال 98 داشتیم رو احتمالا نخواهیم داشت. ولی اگر رکود عمیق شود فشارهای برای افزایش نرخ بیکاری وجود دارد چون کسب‌وکارهای زیادی از این وضعیت متاثر خواهند شد.

این کارشناس اقتصادی همچنین مهم‌ترین چالش کشور را در سال پیش‌رو تورم عنوان کرد و گفت: این چالش بلندمدت است که متاسفانه تشدید و تعمیق نیز شده است.

منبع: تجارت‌نیوز

اخبار مرتبط

نظرات شما