وزیر نیرو با اشاره به نقش تعیین کننده تامین زیرساخت‌های آب و برق در عرصه تولید، گفت: وظیفه خود می‌دانیم امسال با سرعت و دقت و اتکای بیشتری به منابع داخلی پاسخگوی نیازهای رو به رشد بخش صنعت، معدن، کشاورزی و دیگر بخش‌های تولیدی کشور باشیم.

به گزارش نسیم اقتصاد، "رضا اردکانیان" امروز (دوشنبه) در حاشیه بازدید از تصفیه‌خانه شماره 2 تهران در جمع خبرنگاران، با اشاره به اقدام‌های وزارت نیرو در سال «جهش تولید»، اظهار داشت: در بهار امسال حدود 40 طرح صنعت آب و برق مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد و تعداد بیشتری نیروگاه‌های حرارتی و تجدیدپذیر نیز وارد مدار خواهد شد.

وی ادامه داد: در بخش آب نیز با دستور رییس جمهوری و فراهم شدن امکانات مطلوب، انتظار می‌رود بیش از 20 هزار هکتار اراضی کشاورزی در غرب کشور با تکمیل شبکه‌های آبیاری و زهکشی آب‌اندازی شود که نقش مهمی در تولید مواد غذایی و افزایش سطح معیشت مردم خواهد داشت.

وی درباره اقدام‌های وزارت نیرو برای مقابله با کرونا، گفت: در بخش آب و برق سعی کردیم که با رعایت مسایل بهداشتی و دستورالعمل‌هایی که ستاد ملی مقابله با بیماری کرونا دادند، هیچ‌ اختلالی در خدمت رسانی ایجاد نشود.

وزیر نیرو افزود: در بخش برق، حدود 20 هزار پرسنل این صنعت، در پست‌ها و مراکز متعدد، مدیریت شبکه و دیسپاچینگ و محل‌های مرتبط با خطوط انتقال و شبکه توزیع، در مراکز پاسخگویی، در شیفت‌های مختلف آماده خدمات رسانی هستند.

اردکانیان گفت: در بخش آب و فاضلاب نیز پنج هزار و 500 نفر از پرسنل در ایستگاه‌های پمپاژ، تصفیه‌خانه‌ها و سایر مراکز، کنترل و رسیدگی در این بخش در محل خدمت حاضر هستند.

وی با اشاره به نقش آب برای پیشگیری و مقابله با کرونا گفت: به دلیل یکی بودن شبکه‌های شرب و بهداشت در کشور، باید سعی کنیم بدون هیچ کوتاهی و اختلالی در رعایت مسایل بهداشتی به ویژه شست و شوی دست‌ها، این کار به شیوه‌ای انجام شود که موجب هدر رفت آب شرب نشود.

وی از افزایش 40 درصدی مصرف آب در برخی شهرها خبر داد و افزود: هرچند با بارش‌ها از نظر کمی در مخازن سدها، مشکلی برای تامین آب شرب وجود ندارد اما تصفیه‌خانه‌ها ظرفیت محدودی دارند و با توجه به سیلابی شدن برخی رودخانه‌ها، ممکن است به‌ دلیل کدر بودن آب، برخی تصفیه‌خانه‌ها، برای ساعاتی از مدار خارج شوند.

وزیر نیرو با اشاره به بارش‌های دو روز اخیر در استان‌های جنوبی و جنوب شرقی کشور، گفت: در مواردی با قطعی آب و برق در برخی روستاها مواجه شدیم که همکاران مشغول کار هستند و مشکل جدی در این بخش وجود ندارد.

وی گفت: در هرمزگان برخلاف پیش‌بینی‌ها مبنی بر بارش 70 میلی‌متری، در نقاط و ایستگاه‌هایی به‌ ویژه در بالادست سدهای استقلال در میناب و شمیل و نیان در بندرعباس تا 220 میلی‌متر بارندگی ثبت شد که حتی در برخی مناطق حدود 140 درصد بارش کل سال، در یک شبانه‌ روز ثبت شد و ورودی بالایی در مخازن هر دو سد داشتیم.

اردکانیان با اشاره به بیش از 5 هزار مترمکعب در ثانیه ورودی مخازن این سدها، گفت: در سد میناب ناچار شدیم خروجی را حتی تا سه هزار مترمکعب افزایش دهیم؛ علاوه بر این آماده بودیم در صورت اقتضا دستور تخلیه در برخی نقاط پایین‌دست داده شود که صبح امروز، اطلاع داده شد که جریان تحت کنترل است.

وزیر نیرو با بیان اینکه در استان سیستان و بلوچستان، انتظار بارش‌های وسیعی در پایان این هفته و هفته آینده داریم، افزود: در جنوب غرب کشور از جمله خوزستان هرچند حجم مخازن سدهای این استان تا 6 میلیارد مترمکعب گنجایش سیلاب دارند، اما مهم تاب‌آوری مناطق پایین‌دست سدها است.

اردکانیان یادآور شد: ممکن است خروجی مخازن سدهای دز و کرخه تا دو برابر حجم فعلی افزایش پیدا کند که نیازمند همکاری نزدیک همه دستگاه‌ها و مردم با رعایت مسایل ضروری است.

منبع: ایرنا

اخبار مرتبط

نظرات شما