پیتر شیف، کارگزار کهنه‌کار سهام، گفت: سقوط قیمت‌های نفت احتمالاً عمر کوتاهی خواهد داشت چراکه انفجار قریب‌الوقوع حباب بدهی آمریکا و سقوط دلار، دوباره قیمت‌های نفت و سهام را بالا خواهد برد.

به گزارش نسیم اقتصاد به نقل از راشاتودی، پیتر شیف، کارگزار کهنه‌کار سهام، در مصاحبه با راشاتودی گفت: سقوط قیمت‌های نفت احتمالاً عمر کوتاهی خواهد داشت چراکه انفجار قریب‌الوقوع حباب بدهی آمریکا و سقوط دلار، دوباره قیمت‌های نفت و سهام را بالا خواهد برد.

مدیرعامل یوروپاسیفیک کپیتال ادامه داد: سقوط سنگین قیمت نفت با آغاز جنگ قیمت بین روسیه و عربستان سرمایه‌گذاران را وحشت‌زده کرد. این التهاب بازار مطمئناً به صنعت نفت ضربه سختی خواهد زد اما تأثیر منفی آن بسیار فراتر از این‌ها خواهد بود.

شیف گفت: بسیاری از شرکت‌های انرژی شیل آمریکا به شدت زیر بار بدهی قرار دارند و قطعاً ورشکسته خواهند شد اما تولیدکنندگان باقی‌مانده با بازگشت قیمت‌های نفت سود بیشتری به جیب خواهند زد.

او ادامه داد: در واقع قیمت هر بشکه 50 تا 60 دلار، حداقل قیمت برای بقای بسیاری از شرکت‌های نفت شیل است. حالا قیمت‌ها در محدوده 30 دلاری قرار دارند و این قطعاً ویرانی به بار خواهد آورد.

پیتر شیف گفت: مشکل اصلی اقتصاد آمریکا سطح بدهی بالا در آن است. نه تنها شرکت‌های انرژی بلکه بسیاری از شرکت‌های دیگر زیر بدهی سنگینی قرار دارند. برخلاف رکود اقتصادی 2008، این بار برای آمریکا ابزار و مشوقی جهت ایجاد تورم در دلار و بازگرداندن بازارها از رکود باقی نمانده است. در واقع آنها دیگر گلوله‌ای در تفنگ خود برای شلیک ندارند و حالا باید منتظر عواقب کامل بحرانی باشند که در حال به وقوع پیوستن است.

شیف گفت: در 2008 دلار بالا رفت چرا که همه به خرید آن رو آوردند، اما حالا همه در حال فروش آن هستند و ارزش دلار سقوط خواهد کرد. سقوط بازارهای سهام و نفت عمر کوتاهی خواهد داشت چرا که آغاز سقوط دلار دوباره قیمت‌های سهام و نفت را بالا خواهد برد.