دبیر انجمن صنفی صنایع روغن‌کشی ایران از کاهش واردات دانه‌های روغنی در سالجاری خبر داد و گفت: واردات بی رویه کنجاله و عدم تخصیص به موقع ارز دلیل این امر است.

به گزارش نسیم اقتصاد، اکبر سبقتی در گفتگو با خبرنگار مهر از واردات حدود 2 میلیون و 300 هزارتن انواع دانه‌های روغنی در 11 ماهه امسال خبر داد و گفت: این واردات نسبت به مدت مشابه سال قبل از نظر وزنی 5 درصد و از نظر ارزشی 7 درصد کاهش داشته است.

وی توضیح داد: از این میزان واردات حدود 2 میلیون و 150 هزارتن دانه سویا بوده که از نظر وزنی 5 درصد و از نظر ارزشی 8 درصد کاهش داشته است.

این مقام مسئول ادامه داد: همچنین حدود 80 هزارتن دانه کلزا در این مدت وارد کشور شده که از نظر وزنی 114 درصد و از نظر ارزشی 115 درصد رشد داشته است.

وی میزان واردات دانه کنجد را نیز حدود 55 تن اعلام کرد که از نظر وزنی 5 درصد کاهش و از نظر ارزشی 8 درصد افزایش داشته است.

سبقتی با اشاره به دلایل کاهش واردات دانه‌های روغنی در سالجاری گفت: عدم تخصیص به موقع ارز و همچنین واردات بی رویه کنجاله که محصول نهایی کارخانجات روغن کشی است، باعث این امر شده است.

وی با بیان اینکه میزان تولید دانه‌های روغنی در کشور حدود 400 هزارتن است، افزود: باید از واردات بی رویه کنجاله که محصول نهایی است خودداری شود چرا که این کار به تولید داخل آسیب می‌زند.

اخبار مرتبط

نظرات شما