در حالی که شیوع ویروس کرونا این نگرانی را ایجاد کرده که اقتصاد جهانی شاهد کاهش تقاضا برای انرژی خواهد بود، نرخ نفت روز جمعه برای ششمین جلسه متوالی کاهش داشت و به پایین‌ترین رقم بیش از یک سال گذشته رسید.

به گزارش نسیم اقتصاد، ویروس کرونا با سرعت بیشتری در حال گسترش است و تعداد موارد ابتلا برای نخستین بار در 6 کشور جهان گزارش شده است. به‌دنبال مشاهده این موارد بازارهای مالی جهان شاهد سقوط شدید شاخص‌ها بوده و سازمان بهداشت جهانی سطح ریسک ناشی از این بیماری را به «خیلی بالا» افزایش داده است.

بر اساس این گزارش، نرخ هر بشکه نفت برنت برای تحویل در ماه می‌در پایان معاملات روز جمعه با 2 دلار و 6 سنت معادل 4 درصد کاهش به 49 دلار و 67 سنت رسید که پایین‌ترین رقم ثبت‌شده برای نفت برنت از جولای 2017 تاکنون بود.

قیمت نفت برنت برای تحویل در ماه آوریل نیز در پایان معاملات روز جمعه با یک دلار و 66 سنت معادل 3.2 درصد افت به 50 دلار و 52 سنت رسید. همچنین نرخ نفت وست تگزاس اینترمدییت امریکا در پایان معاملات روز جمعه با 2 دلار و 33 سنت معادل 5 درصد افت به 44 دلار و 76 سنت رسید. این پایین‌ترین رقم ثبت‌شده نهایی برای نفت برنت و نفت خام امریکا از دسامبر 2018 تاکنون است.

در این هفته نرخ نفت برنت حدود 14 درصد کاهش داشت که بدترین عملکرد هفتگی این شاخص از ژانویه 2016 تاکنون بود. نفت خام امریکا نیز افت بیش از 16درصدی را تجربه کرد که بیشترین افت هفتگی از دسامبر 2008 تاکنون بود.

شیوع ویروس کرونا همچنین بازارهای بورس جهان را دچار آشفتگی شدید کرده و نرخ فلزات صنعتی و گرانبها را با تلاطم‌های فراوانی مواجه ساخته است. رقم زیان وارده به بازارهای مالی جهان بر اثر شیوع ویروس کرونا 5 تریلیون دلار برآورد شده است.

منبع: تسنیم