دبیر انجمن برنج گفت: با وجود کاهش نرخ جهانی برنج نسبت به 10 سال اخیر، اختلاط نرخ برنج خارجی با داخلی بی‌انصافی است.

به گزارش نسیم اقتصاد، جمیل علی زاده شایق، دبیر انجمن‌ برنج کشور با اشاره به اینکه نیازی به واردات برنج برای تنظیم بازار شب عید نداریم، اظهار کرد: اگرچه واردکنندگان خواهان واردات مجدد برنج برای تنظیم بازار شب عید هستند، اما به سبب واردات بی‌رویه طی سال‌های اخیر می‌توان گفت که این افراد دلشان برای مملکت، تولیدکننده و مصرف‌کننده نسوخته است.

وی با اشاره به اینکه طی سال‌های 96 و 97 بیش از نیاز کشور برنج وارد شد، افزود: بنابر آمار گمرک در 6 ماهه ابتدای امسال یک میلیون و 100 هزار تن برنج وارد کشور شد که علی رغم پیش‌بینی خشکی و خشکسالی، بارندگی‌های مناسب بهار در استان‌های همچون مازندران، خوزستان و شرق گلستان مایه برکت شد.
علی زاده شایق ادامه داد: با وجود آنکه مسئولان وزارت جهاد کشاورزی از انجمن برنج گلایه کردند که چرا جلوی کشت برنج در خوزستان را نمی‌گیرند، اما به سبب بارندگی‌های مناسب بهار سطح کشت برنج در گلستان و خوزستان به حدی بالا رفت که در میزان تولید تاثیر بسزایی گذاشت.
به گفته این مقام مسئول، در شرایطی که پیش‌بینی می‌شد تولید برنج به 2 میلیون و 200 هزار تن تا 2 میلیون و 250 هزارتن برسد، با رشد حداقل 200 هزار تنی نسبت به مدت مشابه سال قبل به 2 میلیون و 400 هزار تن رسید که این امر بیانگر میزان کافی تولید برنج است.
دبیر انجمن برنج کشور با انتقاد از نوسان نرخ برنج در خرده فروشی‌ها بیان کرد: نرخ برنج در استان‌های شمالی از مهر همزمان با پیک برداشت تاکنون از ثبات نسبی برخوردار است به طوریکه نرخ هر کیلو برنج با 2 تا 3 درصد خرده بدون ناخالصی در گیلان 20 تا 22 هزار تومان و در برخی استان‌های شمالی 23 تا 24 هزار تومان است.

نیازی به واردات برنج نداریم
علی زاده شایق با اشاره به اینکه نیازی به واردات برنج نداریم، افزود: با توجه به رشد تولید برنج و واردات گسترده طی سال‌های اخیر، نیازی به واردات برنج در ایام محرم، شب عید و ماه رمضان نداریم.
وی درباره آخرین وضعیت اختلاط برنج داخلی و خارجی گفت: با وجود کاهش نرخ جهانی نسبت به 10 سال اخیر فرصت خوبی است برای واردکنندگان که برنج خارجی ارزان را وارد و با برنج خوب داخل مخلوط کنند و سپس با نرخ برنج ایرانی درجه یک در بازار به فروش رسانند که این امر بی‌انصافی است.
دبیر انجمن برنج در پایان تصریح کرد: مدیریت جدید وزارت جهاد کشاورزی با تولیدکنندگان برنج همکاری لازم را کردند به طوریکه مجوز واردات را صادر نکردند.
وی در پایان تصریح کرد: اگرچه واردکنندگان برنج اصرار دارند با ارز 4200 تومانی برنج را وارد کنند، اما انجمن برنج و وزارت جهاد کشاورزی موافق این امر نیست.

منبع: باشگاه خبرنگاران

 

اخبار مرتبط

نظرات شما