رئیس سازمان ملی استاندارد با بیان اینکه نتایج بررسی بنزین تولیدی و مصرفی کشور در فصل سرد سال تاکنون نشان می‌دهد که هیچ مشکلی از نظر آلایندگی وجود نداشته، از بازرسی 80 هزار و 813 نازل در سراسر کشور در سال جاری خبر داد و گفت: از بین این تعداد 1917 نازل بنزین مشکل فنی و کم فروشی داشتند.

به گزارش نسیم اقتصاد به نقل از ایسنا، امروز (دوشنبه) نیره پیروزبخت در نشستی خبری اظهار کرد: از آغاز فصل سرد سال تاکنون 132 نمونه آزمایش از بنزین های توزیعی یورو 4 جایگاه های سوخت اخذ شده که نتیجه بررسی 38 مورد آنها هیچ مشکلی را در موضوع آلایندگی نشان نداده است.


به گفته وی شاخص اکتان این نمونه‌ها 91.5، آروماتیک‌ها 11.5، اولفین‌ها چهار، بنزن  0.48 و گوگرد 32.8 بوده که همگی پایین تر از حد مجاز بوده است.

رئیس سازمان ملی استاندارد با بیان اینکه در فصل سرد سال فقط اوکتان 0.5 از میزان مجاز بیشتر بوده اما مشکل خاصی ایجاد نمی‌کند، ادامه داد: فصل گرم سال در مجموع 55 نمونه از بنزین برداشت شده که میانگین پارامترهای آنها خوب است و بر این اساس،  اکتان بنزین سوپر 95.43،  یورو4 معادل 92 و بنزین معمولی 88 است؛ در حالیکه حداقل مجاز 91 است.

وی درباره نتایج آزمایش بنزین در فصل گرم سال افزود: میزان آروماتیک در بنزین سوپر 16.5، یورو 4 معادل 14.7 و در بنزین معمولی 18.5 است و میزان مجاز 35 است که اوضاع در این مورد هم نگران کننده نیست.

به گفته پیروزبخت، میزان الفین در بنزین سوپر 3.5، در بنزین یورو 4 معادل 3.11 و در بنزین معمولی 4.36 است که حداکثر مجاز 18 تعریف شده است.

وی میزان بنزن در بنزین سوپر و یورو 4 را معادل 0.5 عنوان کرد و گفت: میزان بنزن بنزین معمولی 1.1 بوده است.

1917 نازل مردود شدند

پیروزبخت همچنین با بیان اینکه از اول فروردین امسال تا 26 بهمن، 80 هزار و 813 نازل در سراسر کشور مورد بازرسی قرار گرفته‌اند، گفت: بر این اساس، 1917 نازل مردود شدند؛ اما این مردودی منجر به قطع فعالیت آن‌ها نمی‌شود و اگر وزارت نفت در مورد اصلاح این نازل‌ها اقدام کند، حتماً به مدار باز خواهند گشت.

به گفته وی نازل‌ها به لحاظ فنی مشکل داشته که از جمله این مشکلات نیز، کم فروشی است.

استاندارد خوراک دام، گندم و برنج در دست تجدیدنظر

رئیس سازمان ملی استاندارد در ادامه با اشاره به تغییر رویکرد این سازمان در تدوین استاندارد و توجه بیشتر به کیفیت استانداردها، گفت: صد استاندارد این سازمان برای بازنگری در دستور کار قرار گرفته تا اگر نیاز بود در مورد آن‌ها تجدید نظر شود. خوراک دام، گندم و برنج از جمله محصولاتی هستند که تاکنون تصمیم به تجدید نظر در استاندارد آن‌ها گرفته شده و تصمیم نهایی در باره آن‌ها متعاقبا اعلام خواهد شد.

تدوین استاندارد برای تبدیل کارگاهی خودرو بنزینی به گازسوز

پیروزبخت در ادامه با تاکید بر اینکه خودروهایی که در کارخانه گاز دوگانه سوز هستند از نظر استاندارد مشکلی ندارند، تصریح کرد: در دنیا استانداردی برای تبدیل کارگاهی خودروهای بنزینی به گازسوز وجود ندارد بنابراین سازمان ملی استاندارد برای این موضوع کار پژوهشی انجام دهد و استاندارد این بخش در حال تدوین است.

وی با بیان اینکه جلسه کمیسیون نهایی این استاندارد هفته پیش برگزار شده، تصریح کرد: نبود استاندارد مشخص در این زمینه موجب نگرانی نیست چرا که تاکنون این تبدیل کارگاهی بر اساس رویه وزارت نفت انجام شده اما خطری در این زمینه وجود نداشته و تاکنون شاهد انفجاری نبودیم اما برای سر و سامان دادن به این کار تهیه استاندارد در دستور کار قرار گرفته و بعد از اجرای آن دریافت کارت سوخت منوط به ارائه گواهی استاندارد خواهد بود.

اخبار مرتبط

دزدی بنزین در روز روشن!

دزدی بنزین در روز روشن!

مشاور عالی انجمن مالکان جایگاه‌ها و مجتمع‌های خدماتی، رفاهی و بین‌راهی گفت: با افزایش... 18 تیر 1399

نظرات شما