رئیس انجمن ملی خرمای ایران با اعلام این‌که با افزایش نرخ خرما در مبدا، عوارض صادرات برای آن وضع خواهد شد، از تامین خرمای برای ماه رمضان به اندازه کافی خبر داد.

به گزارش نسیم اقتصاد، محسن رشید فرخی با بیان این‌که امسال حدود یک میلیون و 150 هزارتن تا یک میلیون 200هزار تن تولید خرما در کشور داشتیم که نسبت به سال قبل تولیدات حدود 20 درصد افزایش یافته است، گفت: این افزایش تولیدات ما را مطمئن کرده که سال بدون کاستی را در بازار خرما خواهیم داشت. از طرفی صادرات خرما نیز در 10 ماهه امسال کاهش یافته است و به همین جهت خرما در انبارها به اندازه کافی ذخیره شده است و مشکلی در تامین خرمای ماه رمضان نخواهیم داشت.

وی ادامه داد: سال گذشته تولیدات خرما 20 درصد کاهش یافت و در کنار آن با افزایش صادرات نیز مواجه شدیم. همین امر منجر به افزایش ناگهانی نرخ خرما شد و بازار عرضه و تقاضا به هم خورد. از طرفی به صادرکنندگان نیز با تاخیر ابلاغ شد که ارز حاصل از صادرات را بازگردانند یا با سامانه نیما تعامل کنند که همین تاخیر در ابلاغ نیز مشکلاتی را برای صادرکنندگان ایجاد کرد.

رئیس انجمن ملی خرمای ایران با بیان این‌که دو هفته پیش نامه‌ای درباره تعیین عوارض صادرات خرما ابلاغ شد و جلساتی را با ستاد تنظیم بازار داشتیم، اظهار کرد: بنا نیست درحال‌حاضر عوارضی ابلاغ شود و نرخ آن هم مشخص نشده است ولی بازارهای داخلی مرتبا رصد می‌شوند و اگر خرما در مبدا با افزایش نرخ مواجه شود، عوارض وضع خواهد شد و نرخ آن نیز با مشورت انجمن خرمای ایران خواهد بود اما در صورتی که تغییر قیمتی در مبدا نداشته باشیم، عوارضی نیز تعیین نمی‌شود.

رشید فرخی با بیان اینکه بنا شد نرخ خرما در مبدا تغییری نداشته باشد و در مقصد نیز نرخ‌گذاری این محصول برعهده ستاد تنظیم بازار است، گفت: نرخ هر کیلوگرم خرمای مضافتی در مبدا 16 هزار و 500 تومان است و با تلورانس جزئی اگر همین مبلغ بماند، عوارضی تعیین نمی‌شود.

وی تصریح کرد: سعی داریم در بدنه فروشگاه‌های زنجیره‌ای و میادین میوه و تره بار نیز عرضه مستقیم داشته باشیم.

رئیس انجمن ملی خرمای ایران با بیان این‌که در وضعیت کنونی کشور سعی در ارزآوری داریم و صادرات این محصول می‌تواند اقدام مفیدی در این زمینه باشد، گفت: ممنوعیت صادرات خرما یا اخد عوارض برای صادرات آن، کارنامه صادراتی کشور را خراب می‌کند.

وی در پایان گفت: در شرایط فعلی تمام سعی خود را خواهیم کرد که خرما برای ماه رمضان با افزایش نرخ مواجه نشود.

منبع: ایسنا