در سومین روز کاری هفته، دلار به کانال 14 هزار تومانی نزدیک‌تر شد و سکه تمام بهار آزادی به پیشروی خود در کانال 5 میلیونی ادامه داد.

به گزارش نسیم اقتصاد، روز دوشنبه، شاخص ارزی 50 تومان افزایش نرخ را تجربه کرد و توانست روی عدد 13 هزار و 940 تومان قرار بگیرد. در بازار سکه نیز این فلز گرانبها 10هزار تومان رشد کرد و به بهای 5 میلیون و 80 هزار تومان رسید. به گفته فعالان، افزایش‌های پیاپی دلار و سکه در هفته جاری و عبور از سطح‌های حمایتی موجب شده است که برخی از معامله‌گران چنین تصوری را مطرح کنند که در بازارها فضای جدیدی شکل گرفته است. نرخ دلار چهارشنبه گذشته در نزدیکی مرز 13 هزار و 600 تومانی قرار داشت و توانست طی 4 روز کاری حدود 350 تومان افزایش نرخ را تجربه کند و به نزدیکی مرز 14 هزار تومانی برسد. در واقع جدا از افزایش‌های پیاپی، بالا رفتن سرعت رشد نیز در انتظارات دسته‌ای از معامله‌گران اثر داشته است. سکه نیز در همین فاصله زمانی حدود 140 هزار تومان افزایش نرخ را به ثبت رسانده است و تلاش می‌کند خود را بالای مرز 5 میلیونی تثبیت کند.

فضای جدید در بازار دلار و سکه؟

به گفته برخی فعالان، در صورتی که روز شنبه دلار بتواند خود را به بالای مرز 14 هزار تومانی برساند و سکه نیز وارد کانال 5 میلیون و 100 هزار تومان شود، می‌توان انتظار داشت که حتی تقاضای بیشتری وارد هر دو بازار شود. در مقابل گروهی از بازیگران باتجربه بازار، اعتقاد دارند وقتی نرخ در آستانه یک مرز مهم قرار می‌گیرد، باید حداقل در ابتدای مرز‌شکنی با احتیاط بیشتری رفتار کرد. به باور آنها، ممکن است به محض اینکه مرز 14 هزار تومانی شکسته شد، فروش‌های ارزی برخلاف انتظار شماری از معامله‌گران افزایش پیدا کند و همین مسئله منجر به اصلاح قیمت‌ها شود. به گفته آنها، دو دفعه طی چند ماه اخیر چنین اتفاقی رخ داده است و نرخ دلار پس از آنکه از مرز 14 هزار تومانی عبور کرد، ‌کاهشی شد.

با این حال، افزایشی‌های بازار باور دارند، فضای بازار ارز نسبت به گذشته تغییرات محسوسی کرده است. از نظر آنها، بار دیگر خبرهای سیاسی مورد توجه معامله‌گران قرار می‌گیرد و زمانی که خبرها در بازار اثرگذار می‌شوند، میزان نوسانات نیز افزایش پیدا می‌کند. آنها باور دارند در وضعیت فعلی جوسازی‌هایی که در فضای مجازی در مورد تصمیم FATF می‌شود، بر نرخ اثر می‌گذارد. در این میان، شایعه‌های سیاسی که پیرامون استعفای رئیس‌جمهوری وجود داشت هم تا حدی از نظر آنها توانست سهم جوسازی روانی پیرامون افزایش قیمت‌ها را بالاتر ببرد. به این مسئله، تضعیف شاخص سهام تهران را نیز باید اضافه کرد. معاملات سهام و وضعیت بورس تهران بیشتر از گذشته مورد توجه معامله‌گران بازار ارز و سکه قرار دارد.

در کنار این عوامل، ‌متغیرهای دیگری نیز در رشد نرخ دلار اثرگذار بودند. یکی از متغیرهای سنتی اثرگذار، افزایش نرخ حواله درهم بود. نرخ حواله درهم روز دوشنبه به سوی مرز 3 هزار و 800 تومانی رفت و از این طریق انتظارات معامله‌گران بازار داخلی را تحت تاثیر قرار داد. بازارساز نیز روز دوشنبه برای مقابله با نوسان‌گیری دلالان، تاکتیک جدیدی را در پیش گرفت و نرخ دلار با تابلوی صرافی‌های منتخب بازارساز 100 تومان بالاتر رفت و روی عدد 13 هزار و 600 تومان قرار گرفت. نرخ خرید این صرافی‌ها روی عدد 13 هزار و 300 تومان قرار داشت که 300 تومان پایین‌تر از نرخ فروش بود. این اختلاف سیگنالی به معامله‌گران بازار بود که بازارساز همچنان تمایل زیادی برای خرید ارز ندارد. زمانی که بازارساز تمایل زیادی برای خرید دلار ندارد، ‌بیانگر آن است که احتمال کاهش نرخ را بیشتر می‌داند.در این میان، آنچه اهمیت دارد این است که ببینیم در واکنش به رشد روزهای اخیر، آیا تقاضای احتیاطی بیشتری به بازار وارد خواهد شد یا تقاضا محدود به تقاضای واقعی و نوسان‌گیری باقی خواهد ماند. به گفته فعالان، تنها در صورتی که تقاضای احتیاطی به بازار وارد شود، می‌توان انتظار داشت که نرخ دلار از مرز 14 هزار تومانی عبور کند و بالای آن باقی بماند.


منبع: دنیای اقتصاد

اخبار مرتبط

پیش بینی قیمت مسکن

پیش بینی قیمت مسکن

یک تحلیلگر ارشد بازار مسکن گفت: پیش بینی می‌شود قیمت مسکن در ماه‌های پایانی سال افت کند. 27 شهریور 1399

نظرات شما