قیمت نفت روز جمعه 2 درصد کاهش داشت و نفت برنت بیشترین افت هفتگی طی بیش از یک سال اخیر را به ثبت رساند.

به گزارش نسیم اقتصاد، در حالی که نگرانی‌ها از گسترش شیوع ویروس کرونای چینی در چین، دومین مصرف‌کننده بزرگ نفت جهان و کاهش میزان سفرها افزایش یافته است نرخ نفت روز جمعه 2 درصد کاهش داشت و نفت برنت بیشترین افت هفتگی طی بیش از یک سال اخیر را به ثبت رساند.

ویروس کرونا تاکنون جان 41 نفر را گرفته و بیش از 1300 نفر را مبتلا کرده است. همچنین حمل‌ونقل عمومی در بیش از 10 شهر چین متوقف شده است. همچنین مواردی از ابتلا به ویروس در چند کشور دیگر آسیایی و امریکا و فرانسه نیز مشاهده شده است.

بر اساس این گزارش، نرخ هر بشکه نفت برنت در پایان معاملات روز جمعه با یک دلار و 35 سنت معادل 2.2 درصد کاهش به 60 دلار و 69 سنت رسید. نرخ نفت برنت در این هفته 6.4 درصد افت داشت که بیشترین افت هفتگی از 21 دسامبر 2018 تاکنون بود.

قیمت نفت وست تگزاس اینترمدییت امریکا هم در پایان معاملات دیروز با یک دلار و 4 سنت معادل 2.5 درصد کاهش به 54 دلار و 19 سنت رسید و افت هفتگی 7.4 درصدی را به ثبت رساند که بدترین عملکرد هفتگی از 19 جولای تاکنون بود.

فیل فلین تحلیلگر بازار نفت در موسسه فیلیپ فیوچرز در شیکاگو گفت: «همه تغییرات نرخ به ویروس کرونا بر می‌گردد و ما هیچ نشانه‌ای از بهتر شدن اوضاع دریافت نکرده‌ایم.»

مقامات بهداشتی نگران‌اند که میزان ابتلا به این بیماری در طی تعطیلات سال نوی چینی که میلیون‌ها چینی به سفر می‌روند به صورت تساعدی رشد کند.

تجربه بیماری‌های مسری قبلی از جمله بیماری سارس در سال 2003 نشان می‌دهد که تاثیر اقتصادی این بیماری نسبتا پایین خواهد بود.

منبع: تسنیم