قیمت هر بشکه نفت برنت امروز با 21 سنت معادل 0.3 درصد کاهش به 64 دلار و 38 سنت رسید.

به گزارش نسیم اقتصاد، نگرانی‌ها از این مسئله که فاز نخست توافق تجاری میان امریکا و چین، دو مصرف‌کننده بزرگ نفت جهان ممکن است منجر به افزایش تقاضا برای انرژی شود موجب شد تا نرخ نفت امروز شاهد کاهش باشد.


با وجود اینکه قرار است امروز این توافق به امضا برسد، اما امریکا قصد دارد همچنان تعرفه‌ها علیه کالاهای چینی را حفظ کند.

استیون منوچین، وزیر خزانه داری امریکا روز سه شنبه گفت، با وجود اینکه قرار است توافق تجاری امضا شود تعرفه‌ها همچنان پابرجا خواهد ماند.

این مسئله ممکن است موجب کاهش آهنگ رشد تقاضا برای نفت در چین شود، زیرا توافق تجاری موجب محدود شدن دسترسی چین به بازار دومین شریک بزرگ تجاری‌اش خواهد شد. تقاضای چین برای نفت عامل اصلی رشد مصرف جهانی نفت به شمار می‌رود.

همچنین پس از انتشار گزارش دولت امریکا در مورد افزایش بیش از حد پیش‌بینی میزان تولید نفت این کشور در سال 2020 نگرانی‌ها در مورد افزایش عرضه نیز بیشتر شده است. به علاوه یک گزارش صنعتی نشان می‌دهد که ذخایر نفت خام امریکا در هفته گذشته شاهد رشد بوده است.

بر اساس این گزارش، نرخ هر بشکه نفت برنت امروز با 21 سنت معادل 0.3 درصد کاهش به 64 دلار و 38 سنت رسید. نرخ نفت وست تگزاس اینترمدییت امریکا هم امروز با 23 سنت معادل 0.4 درصد کاهش به 58 دلار رسید.

استفن اینز، تحلیلگر بازار نفت در موسسه آکسی تریدر گفت: «سرمایه‌گذاران نگران افزایش عرضه نفت از جانب تولید‌کنندگان غیراوپکی در امسال میلادی هستند و پس از انتشار گزارش هایی از افزایش میزان ذخایر نفتی نگرانی از مازاد عرضه بیشتر شده است.»

دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری امریکا قرار است امروز در کاخ سفید فاز نخست توافق تجاری را با لیو هه، معاون نخست وزیر چین امضا کند. بر اساس این توافق چین متعهد می‌شود واردات انرژی از امریکا را 50 میلیارد دلار افزایش دهد. اما به گفته مقامات امریکایی تا زمان تکمیل فاز دوم توافق، امریکا تعرفه‌ها علیه کالاهای چینی را حفظ خواهد کرد.

منبع: تسنیم