قیمت هر بشکه نفت برنت پس از کاهش یک درصدی در روز دوشنبه امروز با 16 سنت معادل 0.3 درصد افزایش به 64 دلار و 36 سنت رسید.

به گزارش نسیم اقتصاد، در حالی که سرمایه‌گذاران بر امضای توافق تجاری میان امریکا و چین متمرکز شده‌اند و در حالی که انتظار می‌رود میزان ذخایر نفت خام امریکا کاهش یابد، نرخ نفت روز سه شنبه افزایش یافت.

اما به دنبال کاهش تنش‌ها در خاورمیانه و در حالی که تهران و واشنگتن پس از تنش‌های اوایل ماه جاری از هرگونه اقدام تنش آمیز خودداری می‌کنند، رشد قیمت‌ها محدود شده است.

بر اساس این گزارش، نرخ هر بشکه نفت برنت پس از کاهش یک درصدی در روز دوشنبه امروز با 16 سنت معادل 0.3 درصد افزایش به 64 دلار و 36 سنت رسید. نرخ نفت خام امریکا نیز امروز با 13 سنت معادل 0.2 درصد افزایش به 58 دلار و 21 سنت رسید.

ادوارد مویا، تحلیلگر موسسه اوآندا با اشاره به خوش بینی ناشی از توافق تجاری و کاهش نگرانی‌ها در مورد رویارویی ایران و امریکا گفت: «پس از 4 روز کاهش قیمت‌ها به آرامی در حال ترمیم است.»

در آستانه امضای توافق تجاری میان امریکا و چین در روز چهارشنبه که یک گام مهم در پایان دادن به اختلافات تجاری میان دو کشور به شمار می‌رود، امیدواری‌ها برای افزایش تقاضا برای انرژی بیشتر شده و این مسئله سبب تقویت نرخ نفت شده است.

با این وجود، به گفته مایکل مک کارتی، تحلیلگر موسسه سی ام سی مارکتس، با توجه به اینکه توافق تجاری قبلا تاثیر خود را بر قیمت‌ها گذاشته است، ریسک کاهش بیشتر نرخ نفت وجود دارد.

همچنین احتمال کاهش ذخایر نفت خام امریکا در هفته گذشته موجب شده تا قیمت‌ها تقویت شوند.

به علاوه، آمارهای گمرکی چین نشان می‌دهد که واردات نفت این کشور در سال 2019 با حدود 10 درصد رشد مواجه بوده که ناشی از رشد تقاضا از جانب پالایشگاه‌های جدید بوده است.

منبع: تسنیم