بانک‌ها به سپرده‌های خود نرخ‌های سود بالاتر از نرخ‌های مصوب می‌دهند، اما طبق اعلام یکی از اعضای شورای پول و اعتبار تغییر نرخ سود بانکی مطرح نیست.

به گزارش نسیم اقتصاد، از بین 23 بانک و موسسه رایج در شبکه بانکی برای سپرده‌گذاری، 17 بانک نرخ سود سپرده 20 درصدی می‌دهند، شش بانک باقی مانده نیز نرخ‌های بیش از 15 درصد را برای سپرده‌گذاری لحاظ کرده‌اند.
برای اخذ نرخ سودهای 20 درصد در بیشتر بانک‌ها شرط یک ماه ماندگاری در نظر گرفته شده، به عبارتی می‌توان گفت شبکه بانکی به سپرده‌های کوتاه مدت خود نرخ سود دو برابر نرخ مصوب می‌دهد.(رسانه بانک و بیمه)
براساس آخرین مصوبه شورای پول و اعتیار، در شهریور ماه سال 96 نرخ سود برای سپرده‌های بلندمدت و کوتاه‌مدت به ترتیب 15 درصد و 10 درصد اعلام شد.

آیا شورای پول و اعتیار قصد تغییر نرخ سود بانکی را ندارد؟
تخصیص نرخ‌های بالا برای سپرده‌های بانکی تخلفی است که بانک‌های کشور به طور قطع بانک مرکزی از آن اطلاع دارد و چشم خود را به روی آن بسته است.
در خصوص سپرده‌گذاری در بانک‌ها یک مسئله مهم دیگر بازدهی بازارهای مالی است که لزوم تصمیم‌گیری در خصوص نرخ سود بانکی از سوی بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار به عنوان تصمیم‌گیرنده در این باره را بیشتر می‌کند.

اما ظاهرا این شورا قصد تغییر نرخ سود بانکی را ندارد، الیاس حضرتی، نماینده مجلس و عضو شورای پول و اعتبار به تجارت‌نیوز گفت: تغییر نرخ سود بانکی در شورای پول و اعتیار مطرح نیست.

منبع: تجارت نیوز

اخبار مرتبط

نظرات شما