رئیس اتحادیه بار فروشان میدان مرکزی میوه و تره‌بار گفت: دولت ذخیره‌سازی میوه شب عید را آغاز کرده است و انتظار داریم برای صادرات نیز برنامه‌ریزی کند.

به گزارش نسیم اقتصاد، مصطفی دارایی‌نژاد رئیس اتحادیه بار فروشان میدان مرکزی میوه و تره‌باربا اشاره به اینکه مشکلی در ذخیره‌سازی و تنظیم بازار میوه شب عید وجود ندارد، اظهار کرد: اگرچه دولت ذخیره‌سازی میوه شب عید را آغاز کرده است اما ما با این کار مخالفیم، چرا که تولید مرکبات و سیب درختی نسبت به سال قبل بیش از 2 برابر رشد داشته است که با این وجود نیازی به حضور دولت در بازار میوه نیست.
رئیس اتحادیه بار فروشان میدان مرکزی میوه و تره‌بار افزود: با وجود فراوانی تولید و عدم نیاز به ذخیره‌سازی، تولیدکنندگان متعددی طی مراجعه به اتحادیه، اظهاراتی را مبنی بر تناژ بالای محصول داشته‌اند که به همین خاطر مکاتباتی با وزارت صمت در خصوص ذخیره‌سازی داشته‌ایم.

دارایی‌نژاد ادامه داد: اتحادیه به وزارت صمت پیشنهاد داده است که ذخیره‌سازی از طریق اتحادیه تعاونی‌های کشاورزی انجام شود.

ضرورت صادرات سیب و پرتقال به منظور حمایت از تولید داخل

این مقام مسئول از کاهش 10 تا 20 درصدی نرخ مرکبات و سیب درختی نسبت به سال قبل خبر داد و گفت: علی‌رغم افزایش هزینه‌های تولید، نرخ مرکبات و سیب درختی نسبت به سال قبل افت محسوسی داشته است.

 به همین خاطر برای جلوگیری از زیان باغداران خواستار صادرات و ذخیره‌سازی محصول شده‌ایم، چرا که در شرایط فعلی صادرات چشمگیر نیست، در حالی که انتظار می‌رود مسئولان ذیربط با به کارگیری برخی تدابیر و برنامه‌ریزی‌های دقیق صادرات قابل توجهی را در خصوص سیب و پرتقال به منظور حمایت از تولید داخل به بازار‌های هدف داشته باشند.

دارایی‌نژاد افزود: با وجود آنکه اتحادیه بار فروشان تنها توزیع‌کننده کالاست، اما حاضریم به دلیل حمایت از باغداران و تولید داخل، در زمینه صادرات هم حمایت‌هایی داشته باشیم.

این فعال بخش خصوصی با بیان اینکه اتحادیه بار فروشان در حال برنامه‌ریزی برای صادرات محصولات میوه و صیفی است، گفت: درحال‌حاضر به کشورهای پاکستان، گرجستان، ترکمنستان و افغانستان صادرات داریم و همواره تلاش می‌کنیم تا بتوانیم بازارهای صادراتی خود را توسعه دهیم.

رئیس اتحادیه بار فروشان میدان مرکزی میوه و تره‌بار در پایان متوسط نرخ هرکیلو پرتقال در میدان مرکزی را 3 تا 5 هزار تومان و سیب درختی را 3 تا 7 هزار تومان اعلام کرد و گفت: با توجه به رشد چند برابری تولید برای بازار شب عید در خصوص این دو قلم مشکلی از لحاظ نرخ و عرضه نخواهیم داشت.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

اخبار مرتبط

نظرات شما