افزایش درگیری‌های تجاری، مسئله برگزیت، تغییر ساختار اقتصادی چین‌، انبوه بدهی‌های انباشته شده، بانک‌های مرکزی و اتمام راه‌حل‌های اقتصادی آنها و خطرات ژئوپلتیکی معمولی، خطراتی هستند که رشد اقتصادی جهان را در 2020 تهدید می‌کنند.

به گزارش نسیم اقتصاد، پس از یک سال پر فراز و نشیب در 2018 و یک سال پر مخاطره در 2019 مخصوصاً در بخش‌هایی مثل تولید کارخانه‌ای جهان و کشاورزی امریکا، دورنمای اقتصاد جهان در 2020 خوشبینانه است.

 بسیاری از تحلیلگران انتظار دارند دنیا شرایط سخت را پشت سر گذاشته باشد و رشد اقتصادی افزایش یابد. صندوق بین‌المللی پول رشد اقتصادی را در 2020، 3.4 درصد و بانک جهانی 2.7 درصد پیش‌بینی کرده‌اند. یک دلیل برای این میزان خوش بینی تسهیل سیاست مالی توسط بانک‌های جهانی سراسر جهان است که به حل مشکلات به وجود آمده از جنگ‌های تجاری و کاهش سرمایه‌گذاری در 2019 کمک کرده و باعث افزایش نسبی رشد اقتصادی در سال پیش رو می‌شود ولی خطرات مربوط به خود را دارد.

 صندوق بین‌المللی پول در آخرین گزارش خود از دورنمای اقتصاد جهان به خطراتی که رشد اقتصادی را تهدید می‌کند اشاره کرده است: افزایش درگیری‌های تجاری، مسئله برگزیت، تغییر ساختار اقتصادی چین، نگرانی در مورد یک اصلاح قابل توجه در بازار، بانک‌های مرکزی و اتمام راه‌حل‌های اقتصادی آنها، انبوه بدهی‌های انباشته شده وخطرات ژئوپلتیکی معمولی که می‌توانند بهترین پیش‌بینی‌ها را خراب کنند. در اینجا نگاهی می‌اندازیم به برخی از این عوامل می‌توانند اقتصاد جهان را در 2020 بسازند یا نابود کنند.

جنگ‌های تجاری

 علیرغم قرارداد اولیه بین امریکا و چین در مورد مرحله اول توافق تجاری که آتش بسی بین این دو اقتصاد بزرگ جهان است، هنوز تا پایان جنگ‌های تجاری راه زیادی مانده است. مرحله اول این قرارداد تجاری هنوز نهایی نشده و توافق‌های مشابه آن در ماه‌های گذشته بی‌نتیجه مانده‌اند.

 حتی اگر دونالد ترامپ و زی جینپینگ بالاخره به نوعی آتش بس در این جنگ تجاری برسند، یک آشتی نسبی در تجارت بین دو کشور به وجود می‌آید ولی بیشتر عوارضی که دولت ترامپ بر کالاهای چینی وضع کرده دست نخورده می‌ماند یعنی همچنان به حدود دو سوم واردات چین به امریکا و بیش از نیمی از صادرات امریکا به چین عوارض تعلق می‌گیرد. این به معنای مشکلات مالی بیشتر برای شرکت ها، مصرف‌کنندگان و... است.

 جنگ‌های تجاری به درگیری بین واشنگتن و پکن محدود نمی‌شود. امریکا با اروپا هم در جنگ تجاری است که مربوط می‌شود به عوارض وضع شده توسط امریکا بر فولاد اروپا به خاطر درگیری ایرباس و بوئینگ و همچنین عوارض امریکا بر کالاهای فرانسوی در پاسخ به مالیات دیجیتال بحث برانگیز فرانسه.

 به علاوه، انگلیس در پایان ژانویه رسماً از اتحادیه اروپا جدا می‌شود ولی این تنها آغاز ماجراست. عدم حل و فصل مسائل کلیدی مثل نرخ عوارض بین انگلیس و اروپا یا استانداردهای قانونی بین دو طرف می‌تواند باعث چالش‌های دیگری شود و بر اطمینان تجاری و مصرف‌کننده و رشد اقتصادی تاثیر بگذارد.

 درگیری‌های تجاری بیشتر بین اقتصادهای بزرگ دنیا به همراه عدم توانایی سازمان تجارت جهانی برای حل آنها به معنای ادامه محدودیت در تجارت است.

چین

 اقتصاد چین به طور واضح کند شده است و دلیل آن تنها تأثیر عوارض ترامپ نیست. صندوق بین‌المللی پول انتظار دارد رشد تولید ناخالص داخلی چین تنها 5.8 درصد باشد که پایین‌ترین حد طی سال‌های اخیر است. اگر چین با یک رکود بزرگ مواجه شود، سایر کشورهای در حال توسعه هم تحت تاثیر قرار می‌گیرند یعنی کشورهایی که پیش برنده رشد اقتصاد جهان در 2020 خواهند بود.

 بدهی

 بدهی جهانی، چه بدهی شرکتی باشد یا بدهی فردی و ملی، چه در کشورهای پیشرفته باشد یا کشورهای درحال توسعه، به بالاترین حد خود رسیده است که تا حدی نتیجه تسهیل سیاست‌های پولی بانک‌های مرکزی تحت فشار شوک‌های تجاری به اقتصاد است. این شرایط باعث نگرانی است چون این بانک‌های مرکزی با نرخ بهره پایین دیگر حربه‌ای برای حمایت از شوک‌های جدید بدهی ندارند.

 حجم بدهی جهان بسیار بالاست. بانک جهانی در گزارش اختصاصی خود اشاره کرد که بدهی جهان به بالاترین حد 230 درصد تولید ناخالص داخلی در 2018 رسید و از آن زمان رو به رشد بوده است. رشد بدهی در بازارهای نوظهور هشداردهنده است چون 50 تریلیون دلار از این بدهی را برعهده دارند و در برابر هرگونه شوک اقتصادی آسیب‌پذیر هستند.

خطرات ژئوپلیتیکی

 تمام اتفاقات معمول جهان از افزایش درگیری بین ایران و عربستان و امریکا گرفته تا گسترش نا آرامی‌ها در شمال افریقا و درگیری‌های آسیا بر سر برنامه اتمی کره شمالی یا طرح‌های بلندپروازانه چین در دریای شمال چین، هنگ کنگ و تایوان بر اقتصاد تاثیر می‌گذارند.

منبع: تسنیم

اخبار مرتبط

نظرات شما