قرار است همیشه مسکن توسط بخش خصوصی تولید شود و دولت تسهیل‌کننده و فراهم کننده شرایط تولید مسکن برای بخش خصوصی باشد.

به گزارش نسیم اقتصاد به نقل از وزارت راه و شهرسازی محمودزاده معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی با اشاره به اینکه نیازی که در طرح جامع مسکن و قانون برنامه ششم توسعه در خصوص تولید مسکن، تاکید شده به این مفهوم نیست که برای تامین همه آن‌ها، دولت باید ورود کند، تصریح کرد: قرار است همیشه مسکن توسط بخش خصوصی تولید شود و دولت تسهیل‌کننده و فراهم کننده شرایط تولید مسکن برای بخش خصوصی باشد. اما در عین حال با توجه به فضایی که به دلیل شرایط اقتصادی در کشور حاکم شده، دولت برای کمک به بخش خصوصی وارد عمل شد و طرح اقدام ملی مسکن با این رویکرد و در پاسخ به افکار عمومی طراحی و وارد مرحله اجرایی و عملیاتی شد.

معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی ادامه داد: توان دولت در پروژه طرح اقدام ملی 400 هزار واحد مسکونی است، اما ثبت‌نام‌هایی که در مرحله اول و تعدادی از استان‌ها در مرحله دوم در 31 استان و 538 شهر انجام شد، نشان داد که در بسیاری از شهرها، نیاز بیش از میزان ثبت‌نامی است.

تولید مسکن به جریانی پایدار بدل می‌شود

محمودزاده افزود: وزارت راه و شهرسازی تمامی توان و اهتمام خود را با توجه به تاکید وزیر راه و شهرسازی در خصوص تولید مسکن و تبدیل آن به جریان مستمر و دائمی به کار بسته تا تولید مسکن به جریانی مدوام و پایدار در کشور تبدیل شود. بدین‌معنا با ریل‌گذاری که توسط وزارت راه و شهرسازی انجام شده، سعی بر این است تا بخشی از اقشار میان‌درآمدی (متوسط) و کم‌درآمدی با طرح اقدام ملی مسکن، صاحب خانه شوند.

وی در عین حال، امضای تفاهم‌نامه با برخی از وزارتخانه‌ها همچون وزارت دفاع، وزارت آموزش و پرورش، وزارت تعاون، کار و رفاه‌اجتماعی را گامی دیگر برای تلاش دولت در صاحب خانه‌دار کردن کارمندان، کارگران، فرهنگیان و دیگر اقشار هدف، عنوان کرد.

معاون وزیر راه و شهرسازی یادآور شد: امضای تفاهم‌نامه احداث 170 هزار واحد مسکونی برای فرهنگیان، 40 هزار واحد برای معلولان، 200 هزار واحد با وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی برای مسکن کارگران و بازنشستگان و 100 هزار واحد با وزارت دفاع برای بخشی از کارکنان نیرو‌های مسلح، تلاش دولت برای خانه‌دار کردن اقشار هدف جامعه است.

محمودزاده در عین‌حال، از انجام توافقات اولیه برای احداث مسکن با وزارتخانه‌های صنعت، معدن و تجارت و همچنین فرهنگ و ارشاد اسلامی خبر داد و گفت: بخشی از جامعه هدفِ تفاهم‌نامه‌های منعقده وزارت راه و شهرسازی با دیگری وزارتخانه‌ها به طرح اقدام ملی مسکن متصل خواهند شد.

منبع: ایسنا

 

اخبار مرتبط

نظرات شما