مدیرکل دفتر امور محصولات علوفه‌ای و جالیزی وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه اوج برداشت محصول گوجه‌فرنگی در فصول سرد سال در بهمن ماه است، گفت: از نیمه دوم آذر تا 15 دی ماه به‌تدریج شاهد افزایش تولید این محصول و کاهش نرخ آن خواهیم بود، البته همه این موارد منوط به شرایط آب و هوایی مساعد است.

به گزارش نسیم اقتصاد، حسین اصغری درباره دلایل گرانی شدید نرخ گوجه‌فرنگی در هفته‌های اخیر و وضعیت نرخ این محصول در آینده، اظهار کرد: سبزی و صیفی در کشور به صورت چهار فصل تولید می‌شود اما تولید چهار فصل به معنای آن نیست که تولیدات در پاییز به اندازه تابستان است.

وی ادامه داد: شرایط اقلیمی برای تولید گوجه‌فرنگی در فصل پاییز خصوصا در آبان و آذر، در سخت‌ترین شرایط خود قرار می‌گیرد و به همین علت سطح زیر کشت این محصول در کشور در این دو ماه نسبت به ماه‌های دیگر، کمتر و به تبع آن تولید هم کمتر می‌شود.

مدیرکل دفتر امور محصولات علوفه‌ای و جالیزی وزارت جهاد کشاورزی افزود: تولید گوجه‌فرنگی در پاییز در چهار استان بوشهر، خوزستان، سیستان و بلوچستان و هرمزگان در سطح 3250 هکتار با تولید 135 هزار تن برنامه‌ریزی شده که مطابق برنامه نیز عمل شده است. به عبارت دیگر امکان تولید بیش از این مقدار هم وجود ندارد، زیرا سرما به ما اجازه کشت و کار نمی‌دهد. از طرفی تولید زمستانه نیز از چند روز آینده شروع خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: در فصل زمستان در استان‌های بوشهر، جنوب کرمان، سیستان و بلوچستان، فارس و هرمزگان در سطح 21 هزار و 700 هکتار، یک میلیون و 20 هزار تن گوجه‌فرنگی تولید خواهد شد و این در حالی است که متوسط 180 هزار تن مصرف ماهیانه تازه‌خوری آن وجود دارد، اما یک میلیون تن گوجه‌فرنگی در این سه ماه تولید خواهد شد که در حد قابل توجهی بیشتر از مصرف آن است.

کاهش 12.5 درصدی نرخ گوجه‌فرنگی

اصغری با تاکید بر اینکه با افزایش تولید در زمستان با کاهش نرخ گوجه‌فرنگی مواجه خواهیم شد، گفت: امروز (دوشنبه 18 آذر ماه) نسبت به دیروز گوجه‌فرنگی سر زمین 8 درصد و در میدان میوه و تره‌بار 12.5 درصد کاهش نرخ داشته است. باید در نظر داشت چون افزایش نرخ به‌تدریج اتفاق افتاده است، کاهش نرخ نیز به‌تدریج رخ می‌دهد. البته مبنای صحبت ما میدان میوه‌وتره‌بار مرکزی تهران و غرفه‌های تحت نظارت شهرداری است؛ زیرا آنها از نرخ محصولات از جمله گوجه‌فرنگی گزارش رسمی می‌دهند.

مدیرکل دفتر امور محصولات علوفه‌ای و جالیزی وزارت جهاد کشاورزی ادامه داد: موضوع بعدی حائز اهمیت در خصوص بازار گوجه‌فرنگی، تفاوت نرخ سر زمین و خرده‌فروشی‌ها است که مسئولیت قیمت‌گذاری آنها زیر نظر صنف‌های مربوط به خود و وزارت بازرگانی است. امروز (دوشنبه 18 آذر ماه) نرخ گوجه‌فرنگی سر زمین در استان‌های فارس، خوزستان و بوشهر، متوسط 6000 تومان است که 7.7 درصد نسبت به دیروز ارزان‌تر شده است. همچنین گوجه‌فرنگی در میدان میوه و تره‌بار مرکزی تهران متوسط به نرخ 7000 تومان فروخته می‌شود. در میدان قزل‌قلعه و میادین شهرداری هم این محصول 8000 تومان قیمت‌گذاری شده است. این تفاوت نرخ سر زمین و آن چیزی که به‌دست مصرف‌کننده می‌رسد، گاهی بیش از 2.5 برابر است.

 وی در پایان با بیان اینکه براساس متوسط مصرف کشور، صادرات محصولات و مصرف صنایع تبدیلی رب و سس و درصدی از ضایعات؛ سالیانه شش میلیون تن گوجه‌فرنگی در کشور تولید می‌شود، خاطرنشان کرد: 1400 هکتار از گوجه‌فرنگی آماده عرضه در استان بوشهر را هفته گذشته تگرگ از بین برد و مدت زمانی طول خواهد کشید تا آن زمین‌های کشاورزی دوباره محصول دهند.


منبع: ایسنا