در سومین روز هفته، دلار با قدرت نقطه مقاومتی 13 هزار و 500 تومانی را پشت سر گذاشت و به سوی مرز حساس مقاومتی 14 هزار تومانی حرکت کرد.

به گزارش نسیم اقتصاد، روز دوشنبه، شاخص ارزی 280 تومان افزایش نرخ را به ثبت رساند و به بهای 13 هزار و 700 تومانی رسید. این پنجمین افزایش متوالی دلار بود تا بتوان از غیبت استراحت و اصلاح قیمتی در بازار ارز سخن گفت. روندی که باید دید در چه زمانی تغییر می‌کند.

این اتفاق در حالی رخ داد که شاید در ابتدای هفته کمتر معامله‌گری انتظار داشت شاخص ارزی به این سرعت در کانال 13 هزار تومانی پیشروی کند. با این حال، آنچه دیروز برای برخی معامله‌گران بازار آزاد جالب‌تر بود، افزایش یکباره 600 تومانی نرخ دلار بر تابلوی صرافی‌های بانکی بود. حدود ساعت 3بعدازظهر دیروز نرخ دلار بر تابلوی این صرافی‌ها روی عدد 13 هزار و 550 تومانی قرار گرفت. حال آنکه یک روز قبل‌تر این عدد 12 هزار و 950 تومان بود. به عبارت دیگر، این ارز در صرافی‌های بانکی ظرف یک روز 6/ 4 درصد نوسان کرد. اتفاقی که حداقل در طول پاییز سابقه نداشته است. روز یکشنبه دیدگاه‌های متناقضی پیرامون نوع قیمت‌گذاری بازارساز در صرافی‌های بانکی وجود داشت. عده‌ای عنوان می‌کردند که بازارساز نرخ را زیر مرز 13 هزار تومان نگه داشته است، چرا که به دنبال کاهش شدید قیمت‌هاست و گروهی تاکید داشتند افزایش فاصله بین نرخ بازار آزاد و صرافی‌ها خود منجر به ورود تقاضای کاذب جدید به بازار می‌شود. افزایش یکباره نرخ دلار بر تابلوی صرافی‌ها بار دیگر انتظارات متفاوتی را ایجاد کرده بود، عده‌ای باور داشتند این اقدام تقاضای کاذب را کاهش می‌دهد و به‌تدریج زمینه‌ساز آرامش در بازار ارز می‌شود. عده‌ای نیز آن را سیگنالی از این موضوع می‌دانستند که بازارساز در برابر نوسان‌گیران تسلیم شده است، حال آنکه دسته اول، این موضوع را به شکل دیگری مطرح می‌کنند؛ از نظر آنها بازارساز به دنبال این افزایش به نوسان‌گیران پاتک کاهشی خواهد زد.

بازارساز در کنار افزایش نرخ دلار در صرافی‌های بانکی، دیروز اقدام دیگری را در مورد ساعات کار صرافی‌ها انجام داد. به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، ساعت کار صرافی‌های بانکی در روزهای کاری شنبه تا چهارشنبه تا ساعت 17 اعلام و در روزهای پنج‌شنبه نیز تا ساعت 14 مجاز دانسته شد. گویا قبل‌تر ساعت کار صراف‌ها در 5 روز ابتدایی هفته تا ساعت 16 بود. برخی فعالان اعتقاد داشتند، اقدامات جدید بازارساز می‌تواند منجر به بازگشت نرخ دلار به سطوح پایین‌تر شود، خصوصا آنکه بسیاری از معامله‌گران انتظار نداشتند نرخ به یکباره بدون اصلاح خاصی به این سرعت رشد کند و از افزایش فعلی متضرر شده‌اند. به‌عنوان مثال، خالی‌فروشان یکی از بزرگ‌ترین متضرران بزرگ افزایش‌های اخیر بازار ارز هستند؛ آنها ناچار شدند برای تسویه تعهد خود اقدام به تهیه ارز کنند و همین نرخ را بیشتر ملتهب کرد. شماری از فعالان عنوان می‌کنند، معامله‌گران در آستانه محدوده 13 هزار و 800 تومانی احتمالا یک بار دیگر فروش‌های خود را افزایش می‌دهند تا حداقل آماده خرید در قیمت‌های پایین‌تر شوند.

در این میان، گروهی از معامله‌گران در بازار همچنان به افزایش نرخ دلار امیدوارند. آنها عنوان می‌کنند، تقاضای احتیاطی وارد بازار شده است و برخی افراد عادی نمی‌توانند از صرافی‌ها ارز مورد نیاز خود را تهیه کنند و این موضوع جو هیجانی در بازار را افزایش داده است. برخی از افراد می‌گویند، زمانی که به صرافی مراجعه می‌کنند، به آنها گفته می‌شود به اندازه سهمیه خرید مجاز ارز در امسال، دریافتی داشته‌اند و در نتیجه صرافی از لحاظ قانونی مجاز نیست به آنها ارز بفروشد. این افراد که نمی‌توانند از صرافی‌های مجاز اقدام به خرید کنند، نگران به سوی دلالان می‌روند و دست این عده نیز برای قیمت‌گذاری بازتر می‌شود.

با این حال، این یکی از مشکلات بازار است و مسلما آنچه تا حد زیادی جهت نرخ را تغییر داده و ورود تقاضا را تسهیل کرده است، به تغییر انتظارات معامله‌گران و افراد عادی بازمی ‌گردد. رئیس کل بانک مرکزی نیز دیروز عنوان کرد، شوک قیمتی بنزین و عوارض ناشی از آن، در افزایش نرخ ارز تاثیر داشته است. در واقع رئیس کل نیز به نوعی اثر انتظارات بر نرخ را تایید کرد. البته او بارها پیش‌تر عنوان کرده است که این نوسانات هیجانی است و از عوامل بنیادی حمایت نمی‌شود، در نتیجه نمی‌تواند پایدار نیز باشد. در روزی که نرخ دلار افزایش یافت، سکه تمام بهار آزادی نیز رشد خود را ادامه داد و با 40 هزار تومان افزایش به بهای 4 میلیون و 670 هزار تومان رسید. سرعت رشد سکه در روزهای اخیر کمی پایین‌تر آمده است؛ به نظر می‌رسد سکه‌بازان با احتیاط بیشتری نسبت به افزایش نرخ دلار واکنش نشان می‌دهند.

منبع: دنیای اقتصاد

اخبار مرتبط

نظرات شما