رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی با بیان اینکه بارش تگرگ خسارت شدیدی به تولید گوجه در مناطق جنوب وارد کرده است،از مردم خواست در مصرف این کالا صرفه جویی و کمتر اقدام به خرید آن کنند.

به گزارش نسیم اقتصاد، سید رضا نورانی در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه قیمت گوجه فرنگی نسبت به دو هفته قبل کاهش یافته است، گفت: دو هفته قبل قیمت این محصول حدود 14 تا 15 هزارتومان بود اما در حال حاضر نرخ آن بین 8 تا 10 هزارتومان متغیر است ضمن اینکه پیش بینی می شد قیمت گوجه فرنگی طی یک الی دو هفته آینده به تعادل برسد.اما اواخر هفته جاری بارش تگرگ در مناطق بوشهر، کنگان و ... به تولید گوجه فرنگی، فلفل و برخی دیگر  از صیفی جات خسارت شدیدی وارد کرده است.
 
وی اضافه کرد: مردم نیز باید به تعادل بازار کمک کنند وقتی که فصل محصولی تمام شده و عرضه آن کم است مردم هم میزان مصرف و خرید خود را کاهش دهند.
 
رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی کشور  ادامه داد: گوجه فرنگی محصولی نیست که مردم نتوانند از مصرف آن چشم پوشی کنند؛ باید صبر کرد تا قیمت ها منطقی شود.
 
نورانی با بیان اینکه عرضه گوجه فرنگی نسبت به روزهای گذشته بیشتر شده است، گفت: گوجه گلخانه مثل گوجه بوته ای نیست که یکروزه تولید و عرضه آن زیاد شود و این مساله بستگی به تاریخ کشت دارد ضمن اینکه امسال سرمای زود رس و بارش برف و باران به محصول فضای باز خسارت وارد کرد که همین مساله باعث کاهش عرضه و چالش در بازار شده است.
 
وی با اشاره به اینکه برداشت گوجه گلخانه ای از آذرماه شروع می شود و از ماه دی به اوج می رسد، ادامه داد: در دی و بهمن محصول جنوب وارد بازار می شود.
 
نورانی درباره اینکه آیا صادرات از دلایل گرانی گوجه فرنگی است؟،گفت: صادرات به پاکستان به دلیل بالا بودن قیمت گوجه ایرانی هنوز آغاز نشده و آنها منتظر کاهش نرخ این محصول هستند تا واردات را شروع کنند.

اخبار مرتبط

نظرات شما