وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: 500 میلیارد دلار از بخش‌های مختلف در کشور تحت پوشش بیمه قرار دارد و ضریب نفوذ بیمه در دولت‌های یازدهم و دوازدهم گسترش یافته است.

به گزارش نسیم اقتصاد، فرهاد دژپسند روز چهارشنبه در بیست و ششمین همایش ملی بیمه و توسعه افزود: صنعت بیمه نقش مهمی در اقتصاد کشور داشته و فرصت‌های گسترده‌ای را برای توسعه می‌تواند فراهم کند.
 
وزیر اقتصاد یادآورشد: روند توسعه در کشور همواره نیازمند حمایت حکومت‌ها بوده، اما این حمایت نمی‌تواند برای همیشه ادامه داشته باشد.
 
دژپسند افزود: صنعت بیمه می‌تواند همه منابع را از بخش‌های مختلف را به نحوی شکل دهد تا به روند توسعه و رفاه جامعه کمک کند.
 
وی درباره راه‌اندازی صندوق بیمه حوادث طبیعی گفت: دوره‌ای طولانی برای راه‌اندازی این صندوق طی شده است.و از اوایل دهه 80 تا اوایل دهه 90 پیشرفت‌ لازم را داشت، اما از اوایل دولت یازدهم اقدامات جدی برای راه‌اندازی این صندوق انجام شد.
 
دژپسند به وقوع حوادث طبیعی در ایران اشاره کرد و گفت: زمانی که حوادث طبیعی مانند سیل و زلزله رخ می‌دهد، علاوه بر مردم، دولت‌ها نیز دچار مشکل می‌شوندو سیل اوایل سال 98 نشان داد که در مناطق برخوردار از بیمه مشکلات و دغدغه کمتری وجود داشت.
 
 وزیر اقتصاد اضافه کرد: چنانچه صندوق بیمه حوادث طبیعی شکل بگیرد نیاز به حضور همه جانبه و پرقدرت دولت برای تامین منابع و جبران خسارت وجود نخواهد داشت و این صندوق می‌تواند به دولت کمک کرده و به مردم اطمینان خاطر دهد.
 
 دژپسند اظهارکرد: بررسی‌ها نشان می‌دهد در دولت‌های یازدهم و دوازدهم ضریب نفوذ بیمه در کشور گسترش خوبی یافت و به 2.4 درصد رسید، اما هنوز تا هدف پیش‌بینی شده در برنامه ششم توسعه ( 1400- 1396 ) یعنی 6 درصد فاصله دارد.
 
 وزیر اقتصاد اضافه کرد: امروز از بحث‌های مهم در صنعت بیمه، تقویت جایگاه بخش خصوصی است که خوشبختانه در این بخش پیشرفته خوبی داشتیم و بیمه ایران به عنوان تنها بیمه دولتی در ایران شناخته شده و 20 درصد از سهام بیمه البرز نیز در اختیار دولت است که در نظر داریم آن را واگذار کنیم
 
 و صنعت بیمه می‌تواند به طور کامل (به جز بیمه مرکزی) به بخش خصوصی واگذار شود.
 
بیست و ششمین همایش ملی بیمه و توسعه امروز با حضور رئیس جمهوری، رئیس کل بانک مرکزی رئیس کل بیمه مرکزی و فعالان صنعت بیمه در مرکز همایش‌های برح میلاد برگزار شد.
 
منبع: ایرنا

اخبار مرتبط

نظرات شما