یک عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی از دولت و بخش بازرگانی و تنظیم بازار خواست قیمت‌ها را کنترل کنند و پیامدهای افزایش نرخ بنزین را کاهش دهند.

به گزارش نسیم اقتصاد، علی اصغر یوسف نژاد اظهار کرد: موضوع افزایش نرخ بنزین در سال‌های گذشته هم مطرح بود یقیناً روی نرخ سایر کالاها و خدمات اثر می‌گذارد و قابل کنترل نیست. همچنان که در همین مدت هم تاثیر خود را گذاشته و به مرور هم بیشتر می‌شود. اگرچه دولت و مسئولان اجرایی ادعا می‌کنند نرخ را کنترل می‌کنیم ولی حجم و گستردگی این اثرگذاری به گونه‌ای است که انجام چنین کنترلی میسر نیست.
 
وی افزود: یک تأثیر این افزایش نرخ تاثیر انتظاری است، با توجه به اثری که همیشه نرخ بنزین روی نرخ کالاها و خدمات دارد، اعم از این که وابسته به بنزین باشد یا نه و یک تاثیر هم تاثیر واقعی است مگر اینکه دولت جبرانی عمل کند. مثلاً تاکسی‌های تلفنی اگر میزان مصرف‌شان با سهیمه برابری نکند باعث کاهش این خدمت و افزایش نرخ آن می‌شود یا در مورد سرویس مدارس که با نرخ 1000 تومان بسته شده، اگر جبران نشود صرفه اقتصادی ندارد. در مورد حمل‌ونقل عمومی و وانت بارها هم اگر اقدام جبرانی نشود اثرش را روی نرخ می‌گذارد و دولت هم امکان کنترل ندارد.
 
نماینده مردم ساری در مجلس اضافه کرد: البته دولت قول داده با تنظیم، کنترل و تسلط بر بازار قیمت‌ها را کنترل کند. در بخش غیردولتی این بازرسی و کنترل کار خیلی سختی است، اما در بخش خدمات دولت هم حتی تغییر نرخ را شاهد هستیم. دولت حداقل می‌تواند نرخ خدماتی که خودش ارائه می‌کند مثل خودرو، پتروشیمی و شرکت‌های وابسته به دولت را ثابت نگه دارد.
 
یوسف نژاد تاکید کرد: آنچه از دولت و بخش بازرگانی و تنظیم بازار انتظار داریم این است که قیمت‌ها را کنترل کنند و پیامدهای افزایش نرخ بنزین را تخفیف دهند و اثرات افزایش نرخ بنزین را با کنترل، بازرسی مستمر و پیگیری کاهش دهند؛ اگرچه این کار سختی است، اصناف باید به میدان بیایند و تشکل‌های صنفی و تخصصی و حرفه‌ای و شرکت‌های وابسته به دولت هم باید در این زمینه به دولت کمک کنند.
 
منبع: ایسنا

اخبار مرتبط

نظرات شما