حجت‌الاسلام و المسلمین حسن روحانی در همایش ملی بیمه و توسعه، اظهار کرد: برای نخستین بار تقریبا بعد از انقلاب اسلامی در سال 92 در آغاز دولت یازدهم بین وزیر امور خارجه ایران و وزیر امور خارجه امریکا گفت‌وگو و مذاکره آغاز شد، این کار ممکن است از دید مردمی که در سیاست خیلی سررشته ندارند کار ساده‌ای باشد، اما کار عظیم و بزرگی بود. دلیلش این بود ما به مردم قول داده بودیم در ظرف 100 روز مردم شاهد نخستین تحول در زمینه این ریسک باشند.

به گزارش نسیم اقتصاد، وی بیان کرد: مشاورین و همراهان من در سفر نیویورک مرا قانع کردند که برای پیشرفت در مذاکرات خوب است من جواب تلفن رئیس‌جمهوری امریکا را بدهم، خب این مورد تردید من بود که این کار انجام بگیرد یا نه! وقتی همه مشاورین و همراهان من به اتفاق این نظر را دادند من پذیرفتم و در آخرین لحظاتی که داشتم نیویورک را ترک می‌کردم رئیس‌جمهوری امریکا در هتلی که من بودم، به من تلفن زد و من پاسخ تلفن او را دادم.   
رئیس‌جمهوری اظهار کرد: این صحبت کوتاه یک ربع تا 20 دقیقه‌ای یک لوکوموتیو بسیار قوی برای حرکت قطار مذاکره بود، یعنی باعث شد اولا چارچوب را با ایشان مشخص کردیم، او سه موضوع را برای مذاکره مطرح کرد و من در آن مکالمه تلفنی ( البته این بحث برای نخستین بار است که در یک جمع دارم مطرح می‌کنم چون می‌خواهیم ریسک را کاهش دهیم به هر حال شما صنعتی هستید برای کاهش ریسک).
 
روحانی ادامه داد: ایشان سه موضوع را با من مطرح کرد و من به ایشان گفتم که راجع به سه موضوع ما آمادگی برای مذاکره نداریم، اما اگر موضوع اول که هسته‌ای است به زودی تمام شد و شما درست اجرا کردید موضوع دوم و سپس موضوع سوم در دستور کار مذاکره ما قرار خواهد گرفت.
 
گزیده اظهارات رئیس‌جمهوری به شرح زیر است:
 
- امیدوارم روز تجلیل از صنعت بیمه روحیه جدیدی برای همه دست اندرکاران جهت خدمت بیشتر به مردم باشد.
 
- کار بیمه و عملکرد این صنعت باید به گونه‌ای باشد که مردم احساس آرامش کنند.
 
- در آخرین لحظات ترک نیویورک پاسخ تلفن رئیس‌جمهوری امریکا را دادم و آن صحبت کوتاه 20 دقیقه ای، لوکوموتیو بسیار قوی برای حرکت قطار مذاکره بود و باعث شد در کمتر از 100 روز به توافق موقت ژنو رسیدیم.
 
- هیچ کس باور نمی‌کرد که در مذاکرات ما می‌توانیم از شش قدرت بزرگ دنیا این نکته را بگیریم که ایران حق غنی‌سازی در کشور خود دارد.
 
-صنعت بیمه با برجام رونق یافت.
 
- عربستان و اسرائیل عوامل اصلی نفوذ بر امریکا برای خروج از برجام و تشدید فشارها بودند.

اخبار مرتبط

نظرات شما