با توجه به افزایش نرخ تخم‌مرغ در روزهای اخیر، تشکل صادرات آن به بازارهای هدف را متوقف کرده است.

به گزارش نسیم اقتصاد، ناصر نبی پور رئیس هیات مدیره اتحادیه مرغ تخم‌گذار استان تهران از افزایش نرخ تخم‌مرغ در بازار خبر داد و گفت: هم اکنون متوسط نرخ هر کیلو تخم‌مرغ درب مرغداری 7 هزار و 700 تا 7 هزار و 800 تومان است.

وی ازدیاد تقاضا در هفته‌های اخیر را دلیل اصلی گرانی تخم‌مرغ دانست و افزود: اگرچه برخی کارشناسان گرانی‌های اخیر را ناشی از نوسان نرخ بنزین می‌دانند، اما گرانی تخم‌مرغ ارتباطی به نرخ بنزین دارد.
نبی پور با اشاره به اینکه نرخ تخم‌مرغ در خرده فروشی ارتباطی به تولیدکنندگان ندارد، بیان کرد: سازمان حمایت مصوب نرخ هر کیلو تخم‌مرغ درب مرغداری 8 هزار و 900 تومان معادل شانه‌ای 17 هزار و 800 تومان است و فروش با نرخ شانه‌ای 20 هزار تومان چندان چشمگیر نیست که این امر به معنای فروش 10 درصد بالاتر از نرخ مصوب است.

متوسط فروش هر کیلو تخم‌مرغ در 8 ماه گذشته به 5 هزار و 900 تومان نرسیده است
رئیس هیات مدیره اتحادیه مرغ تخم‌گذار استان تهران ادامه داد: نوسان نرخ بنزین، نرخ تمام شده هر کیلو تخم‌مرغ را 30 تا 40 تومان افزایش می‌دهد، ضمن آنکه اختلاف 60 هزار تومانی بنزین بر یک وانت 2.5 تنی تاثیر چندانی بر نرخ تمام شده ندارد.
وی ازدیاد مصرف قنادی‌ها و صنایع کلوچه‌سازی را دلیل اصلی افزایش نرخ تخم‌مرغ در بازار اعلام کرد و گفت: فروش هر شانه تخم‌مرغ با نرخ 20 هزار تومان معادل دانه‌ای 600 تومان است که نسبت به سایر محصولات قیمتی ندارد.
نبی پور متوسط نرخ هر کیلو تخم‌مرغ درب مرغداری را بنابر چهل و یکمین مصوبه ستاد تنظیم بازار را 7 هزار و 740 تومان اعلام کرد و افزود: این در حالی است که متوسط فروش تخم‌مرغ در 8 ماه گذشته به 5 هزار و 900 تا 6 هزار تومان نرسیده است، ضمن آنکه از دی ماه سال گذشته تا خرداد، عرضه تخم‌مرغ زیر نرخ مصوب تنظیم بازار طی 60 سال گذشته برای صنعت مرغداری کشور فاجعه بود.
این مقام مسئول با اشاره به اینکه روند تولید تخم‌مرغ مشکلی ندارد، بیان کرد: روزانه 2800 تا 2900 تن تخم‌مرغ در کشور تولید می‌شود که به دلیل ازدیاد تقاضا، این میزان در کشور مورد استفاده قرار می‌گیرد چرا که در صورت مازاد تولید با روند نزولی نرخ در بازار روبه‌رو بودیم.
وی درباره آخرین وضعیت صادرات تخم‌مرغ افزود: با توجه به نوسان قیمت، تشکل جلوی صادرات تخم‌مرغ را گرفت که با وجود نبود محدودیت‌های صادراتی، طی هفته‌های اخیر صادراتی به بازار‌های هدف نداشتیم.

نبی پور مجموع صادرات تخم‌مرغ از ابتدای سال تاکنون را 23 هزار تن اعلام کرد و افزود: در ماه‌های اخیر که صادرات به اوج خود رسید، میزان صادرات به 3 هزار تن نرسیده است.

رئیس هیات مدیره اتحادیه مرغ تخم‌گذار استان تهران با اشاره به اینکه خبری از شیوع آنفلوانزا حاد پرندگان نیست، تصریح کرد: با توجه به برنامه سازمان دامپزشکی و رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی از سوی مرغداران، گزارشی از شیوع آنفلوانزا حاد پرندگان در واحد‌های مرغداری نداشتیم.
وی با اشاره به اینکه عرضه زیاد تخم‌مرغ در برابر تقاضا عامل اصلی افت نرخ تخم‌مرغ در فصل تابستان بود، افزود: براین اساس شرکت پشتیبانی حدود 1000 تن تخم‌مرغ مازاد را از سطح بازار جمع آوری کرد که با توجه به حجم بالای تولید این میزان کافی نبود و چنانچه دولت در همان مقطع زمانی محصول بیشتری از مرغداران خریداری می‌کرد، نه تنها با زیان چشمگیر تولیدکنندگان روبه‌رو نبودیم، بلکه در شرایط فعلی می‌توانست ذخایر خود را به منظور تنظیم بازار عرضه کند.

نبی پور ادامه داد: درحال‌حاضر ما اعلام آمادگی کردیم که اگر سازمان میادین غرفه هایی را در اختیارمان بگذارد، این امکان وجود دارد تا تخم‌مرغ را به صورت مستقیم به مردم عرضه کنیم که با توجه به قیمت‌گذاری هر کیلو تخم‌مرغ با نرخ 8900 تومان در میادین میوه و تره بار، تولیدکنندگان حاضرند حاضریم هر شانه تخم‌مرغ را با نرخ 16 هزارتومان را در اختیار مصرف‌کنندگان قرار دهند که متاسفانه تاکنون این درخواست مورد موافقت قرار نگرفته است.

این مقام مسئول در پایان درباره آینده بازار تخم‌مرغ در ماه‌های آتی تصریح کرد: در شرایط فعلی تخم‌مرغ از تمام محصولات پروتئینی ارزان تر است که با توجه به ازدیاد تقاضا برای خرید این محصول پیش‌بینی می‌شود که وضعیت به همین صورت باقی بماند و اتفاق خاصی در بازار این محصول رخ ندهد.

 منبع: باشگاه خبرنگاران

اخبار مرتبط

نظرات شما