معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به گردش مالی 100 هزار میلیارد تومانی طرح ملی مسکن، از واگذاری 70 هزار واحد ساخته شده در شهرهای جدید در قالب طرح ملی مسکن به صورت فروش اقساطی خبر داد.

به گزارش نسیم اقتصاد، محمود محمودزاده با بیان این‌که برنامه اقدام ملی مسکن که احداث 400 هزار واحد مسکونی است به گونه‌ای برنامه‌ریزی شده که عملیات اجرایی همه این تعداد آغاز شود، اظهار کرد: تولید مسکن جریانی مستمر و ادامه دار است و این سیاست ادامه خواهد یافت.

وی با یادآوری این‌که بر اساس برنامه ششم توسعه و طرح جامع مسکن کشور سالانه به حدود یک میلیون واحد مسکونی نیاز دارد، افزود: در تولید مسکن دولت سیاستگذار و تسهیل‌گر است و باید بخش‌های خصوصی بخش عمده این تولید را به عهده بگیرند.

وی با بیان این‌که تاکنون عملیات اجرایی 180 هزار مسکن ملی آغاز شده است، تصریح کرد: طرح اقدام ملی مسکن در 40 میلیون مترمربع زیربنا احداث می‌شود و گردش اقتصادی و مالی آن غیر از نرخ زمین 80 تا 100 هزار میلیاردتومان است که می‌تواند نقش موثری در رونق تولید ایفا کند.

معاون وزیر راه و شهرسازی با اذعان به این‌که نیاز بازار مسکن بیش از 400 هزار واحد است، ‌گفت: ثبت نام اقدام ملی مسکن در استان‌ها مرحله‌ای است و به محض تامین زمین در استان هایی که ثبت نام انجام داده اند، ثبت نام مجدد انجام می‌شود.

محمودزاده یادآور شد: استان‌های قم، سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی و خراسان شمالی ثبت نام را از سه شنبه هفته گذشته آغاز کردند که در استان قم در ساعات اولیه ظرفیت تکمیل شد. بر اساس آخرین آمار، قم با 4400 نفر تکمیل ظرفیت شده، در سیستان و بلوچستان 10 هزار نفر، در خراسان جنوبی با 2500 نفر و در خراسان شمالی با 2400 نفر ثبت نام صورت گرفته است.

وی با تاکید بر این‌که ثبت نام نیاز به اینترنت پرسرعت نداشت، اضافه کرد: شرط ثبت نام در اقدام ملی مسکن بر اساس قانون ساماندهی است و پالایش نیز آنلاین در خصوص بند ج (عدم استفاده از امکانات دولتی) و در سایر شروط با استعلام از سازمان ثبت احوال، سازمان ثبت اسناد و بانک انجام خواهد شد.

محمودزاده با اشاره به اینکه وزارت راه و شهرسازی در برخی از استان‌ها از جمله استان‌های شمالی زمین ندارد، گفت: با تلاش‌های انجام شده تاکنون 7000 هکتار زمین استحصال شده است. در طرح اقدام ملی سه مدل واگذاری زمین وجود دارد که شامل واگذاری زمین 99 ساله، فروش اقساطی زمین به اضافه نرخ تمام شده ساختمان و در نهایت فروش اقساطی است.

وی همچنین از واگذاری حدود 70 هزار واحد اقدام ملی در شهرهای جدید از هفته‌های آتی آغاز می‌شود که با شرایط نرخ تمام شده ساختمان و فروش اقساطی است، افزود: ‌تعدادی از سازندگان واحدهایی را با 60 تا 70 درصد پیشرفت دارند که تمایل دارند در طرح اقدام ملی و با نرخ تمام شده واگذار کنند. پیش‌بینی می‌کنیم که از اواخر امسال و اوایل سال آینده این واحدهای اقدام ملی مسکن افتتاح و تحویل برخی از متقاضیان شود.

معاون وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر اینکه وظیفه وزارت راه و شهرسازی در طرح مسکن مهر صرفا احداث ساختمان و نه تامین زیرساخت‌ها بوده است از تمامی وزارتخانه‌ها و سازمان‌های متولی تکمیل زیرساخت‌ها خواست تا تعهدات خود را در خصوص تکمیل وظایفی که به عهده داشتند، انجام دهند.

وی در خصوص قراردادهای مشارکتی در طرح اقدام ملی مسکن با اشاره به اینکه این شیوه تنها 10 درصد طرح را به خود اختصاص داده از امضای قرارداد 25 هزار واحد آن با قانون مناقصات خبر داد و گفت: لایحه مشارکت عمومی و خصوصی در دولت در دست بررسی است.

منبع: تسنیم