اگر دارنده چکی که از طرف بانک صادر شده است (مانند چک‌های تضمیتی) ادعا نماید که چک را مفقود کرده تکلیف پرداخت وجه آن چیست و در صورت مراجعه به دادگاه خسارات دادرسی قابل مطالبه است یا خیر؟

به گزارش نسیم اقتصاد، با توجه به ماده 263 قانون تجارت مقرر داشته اگر شخصی برات را گم کرده باشد پس از اثبات اینکه برات متعلق به او است می تواند با دادن ضامن تادیه و وجه آن را به موجب امر محکمه مطالبه کند و با رعایت ماده 314 قانون تجارت که مقررات آن قانون را در خصوص مفقود شدن بروات شامل چک نیز دانسته است.

اگر صادرکننده چک، بانک باشد دارنده چک مفقود شده یا شخصی که مدعی است چک با ظهرنویسی به او منتقل شده است می تواند برای اثبات تعلق چک به او به طرفیت بانک صادرکننده چک در دادگاه اقامه دعوی نماید و دادگاه پس از احراز تعلق چک به او و گرفتن ضامن امر به تادیه وجه چک را خواهد داد و به چنین دعوای خسارت حق الوکاله و هزینه دادرسی تعلق نمی گیرد زیرا اثبات مراتب در دادگاه و امر محکمه است که بانک را مکلف به پرداخت وجه چک به ذینفع و خسارات مزبور مستند به عمل بانک نبوده است.

منبع: ایبنا