در سومین روز هفته، دومین افزایش متوالی سکه و دلار به ثبت رسید؛ افزایشی که دلار را به 5 قدمی مرز مقاومتی 11 هزار و 500 تومانی برد و سکه را از کانال 4 میلیون تومانی عبور داد. در ساعات انتهایی دیروز، به ازای یک دلار در بازار آزاد نیاز به 11 هزار و 495 تومان بود، موضوعی که از افزایش 55 تومانی این ارز طی یک روز خبر می‌داد.

به گزارش نسیم اقتصاد، فلز گرانبهای داخلی نیز در واکنش به رشد نرخ دلار، 25 هزار تومان بالا رفت و به بهای 4 میلیون و 10 هزار تومان رسید. به گفته فعالان، دلیل رشد دلار بیشتر ناشی از عوامل فصلی است و سکه نیز از افزایش این ارز تبعیت می‌کند. با این حال، دیروز طلای جهانی نیز کاهشی نبود و به بالای محدوده هزار و 460 دلار برگشت تا از این سو نیز نرخ سکه در معرض تقویت قرار بگیرد. اکنون بازار ارز با افزایش روز دوشنبه و قرار گرفتن در آستانه مرز مقاومتی دو راه پیش رو دارد: یا از این مرز با قدرت عبور و انتظارات افزایشی را تقویت کند یا در زندان چند ماه اخیر باقی بماند و انتظارات افزایشی را تعدیل کند

دلار در چند ماه اخیر توان عبور از سطح 11 هزار و 500 تومانی را نداشته و هر بار هم کمی از آن بالاتر رفته است، به سرعت از آن عقب نشسته است. از آن سو، پایین رفتن از مرز 11 هزار تومانی نیز برای این ارز مقدور نشده است؛ در نتیجه دامنه زندان دلار 500 تومانی بوده است یعنی بین 11 هزار تا 11 هزار و 500 تومان. افزایشی‌های بازار که بیشتر می‌توان آنها را در دو دسته معامله‌گران سنتی و تحلیلگران فنی جای داد، معتقدند که نرخ به زودی از سطح 11 هزار و 500 تومانی عبور خواهد کرد و قدم‌های خود را به سوی محدوده 11 هزار و 800 تومانی برخواهد داشت. معامله‌گران سنتی مسلما بیشتر به عوامل فصلی برای افزایش نرخ دلار تکیه می‌کنند. آنها عنوان می‌کنند، ثبت سفارش تجار در آذر افزایش پیدا می‌کند، چرا که قصد دارند فرآیند واردات کالاهایی که برای شب عید تقاضا دارد را صورت دهند. از آن سو، شرکت‌های تجاری که در پایان سال میلادی نیاز به تسویه‌های دلاری دارند، این دسته از معامله‌گران سنتی را به افزایش نرخ دلار خوش‌بین‌تر می‌کنند.

البته این دسته از انتظارات معامله‌گران سنتی در حالی عنوان می‌شود که در سال 97 روندی کاملا برخلاف انتظار آنها اتقاق افتاد. دلار در پاییز 97 به یکباره از سطوح 15 هزار تومانی عقب نشست و حتی در انتهای آذرماه به زیر مرز 10 هزار تومانی رفت. معامله‌گران سنتی عنوان می‌کنند در آن مقطع زمانی (سال97) نرخ دلار در نیمسال اول افزایش بسیار شدیدی را تجربه کرده بود و بسیاری از تجار بیش از اندازه اقدام به خرید ارز کرده بودند، در نتیجه دیگر جایی برای تقاضای سنتی در پاییز وجود نداشت. با این حال، در سال 98 روند دلار نزولی بوده و بازار حرکتی غیرعادی نداشته است. در نتیجه می‌توان انتظار داشت که مطابق روند پاییزهای پیش از سال 97 انتظار افزایش نرخ دلار را داشته باشیم. معامله‌گران فنی نیز که بیشتر بر افزایش نرخ دلار تاکید می‌کنند، بیشتر به حمایت چند باره دلار در مرز 11هزار تومانی اشاره دارند. از سوی دیگر نزدیک شدن به مرز روانی 11 هزار و 500 تومانی دیگر متغیری است که بازیگران فنی را به افزایش نرخ دلار امیدوار می‌کند. برخلاف افزایشی‌های بازار، معامله‌گران کاهشی اعتقاد دارند در روزهای اخیر رشد نرخ دلار بیشتر ناشی از جوسازی‌های خبری بوده است و بازار پس از مدتی روند عادی خود که از نظر آنها کاهش آرام و توام با احتیاط است را طی خواهد کرد. مهم‌ترین عاملی که از نگاه این دسته مانع از افزایش نرخ دلار می‌شود، خریدهای بیش از اندازه‌ای است که در سال‌های اخیر صورت گرفته است. از نظر آنها ریالی در دست معامله‌گران بزرگ به آن صورت نیست که اقدام به خرید دلار کنند.

 

منبع: دنیای اقتصاد

اخبار مرتبط

نظرات شما