مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغداران مرکزی، با انتقاد از تصمیم گیری های یک شبه در حوزه تولید و صادرات گفت: امسال با صد هزار تن مازاد واقعی در تولید تخم مرغ مواجه هستیم.

به گزارش نسیم اقتصاد به نقل از مهر، رضا ترکاشوند در نشستی خبری با اشاره به اینکه هزار و 800 واحد مرغ تخم گذار با ظرفیت 120 میلیون قطعه مرغ و پولت در کشور فعال هستند، گفت: تمام این واحدها زیر نظر اتحادیه سراسری فعالیت می کنند.

وی با اشاره به اینکه 1.4 میلیون تن ظرفیت تولید تخم مرغ در کشور است، گفت: نیاز ما بین 930 تا 950 هزار تن است و 450 هزار تن ظرفیت مازاد تولید داریم.

مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغداران مرکزی با بیان اینکه تا یک میلیون تن تخم مرغ نیز در کشور می توانیم تولید کنیم، اظهار داشت: بیشتر از این میزان به تولید کنندگان و صنعت آسیب می زند و امسال از سالهای پر تولیدی است که تولید کنندگان را دچار مشکل کرده است.

ترکاشوند ادامه داد: میزان تولید در سال جاری یک میلیون و 600 هزار تن برآورد شده و از لحاظ اقتصادی سال سختی را برای مرغداران است.

وی با بیان اینکه ستاد تنظیم بازار بعد از رایزنی های فراوان قیمت تخم مرغ را 7740 تومان مصوب کرده است، گفت: متوسط فروش ما از ابتدای سال تاکنون 5 هزار و 825 تومان بوده و حدود 1900 تومان تراز منفی داریم.

مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغداران میهن افزود: میزان واقعی مازاد تولید در سال جاری حدود 100 هزار تن است که متأسفانه به دلیل مشکلات ایجاد شده قادر به صادرات آن نیستیم.

ترکاشوند دلایل افزایش تولید در سال جاری را مورد اشاره قرار داد و تصریح کرد: شیوع بیماری آنفولانزای پرندگان در دو سال قبل باعث شد بخشی از گله ها حذف شوند و به خاطر اینکه سال گذشته این خلاء پر شود، مرغداران به صورت نامحدود جوجه ریزی کردند. همچنین حذف مرغ های پیر (با سن بالای 90 هفته) به دلیل این خلاء به تأخیر افتاد و به جای اینکه سال گذشته آنها حذف شوند، تا 130 هفته هم نگهداری شدند و کشتار آنها به سال جاری منتقل شد.

وی اظهار داشت: در دی ماه سال گذشته وزارت صمت بدون هماهنگی با تشکل های تولیدی، صادرات تخم مرغ را  ناگهان ممنوع اعلام کرد و با پیگیری هایی که انجام شد در اردیبهشت ماه امسال موفق شدیم لغو این محرومیت را بگیریم اما بازارهایمان را از دست داده بودیم.

مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغداران میهن خاطرنشان کرد: در حال حاضر به دلیل افزایش تقاضا در بازار که در این فصل طبیعی است شرایط متعادل تر شده و همچنین بخش کمی صادرات به صورت غیر رسمی به بازارهای منطقه انجام می شود.

ترکاشوند با بیان اینکه ما حاضریم مسئولیت تنظیم بازار را بر عهده بگیریم، گفت: این کار مستلزم آن است که دولت در شرایط سخت تحمل خود را بالا ببرد و با یک نوسان کوچک اقدام به تصمیم گیری های مقطعی و ناگهانی از جمله ممنوعیت صادرات نکند.

وی افزود: اینگونه اقدامات تولید را تحت تأثیر قرار می دهد و در 6 ماهه اول امسال نیز به میزانی که باید جوجه ریزی انجام نشده است.

مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغداران مرکزی با اشاره به اقدامات اتحادیه سراسری برای تسهیل تولید، یادآور شد: از سال گذشته واکسیناسیون طیور علیه بیماری آنفلوانزا آغاز شده و اتحادیه اقدام به تأمین واکسن مورد نیاز مرغداران کرده است. همچنین هر سه مرغ های بالای 90 هفته که در بهار امسال در دستور کار قرار گرفت با هماهنگی اتحادیه انجام شد.

ترکاشوند بیان کرد: یکی از اقدامات مهم در سال جاری جمع آوری تخم مرغ مازاد بود که ما از شرکت پشتیبانی امور دام درخواست کردیم این کار را انجام دهد. آن زمان قیمت تخم مرغ به طور کیلویی 4500 تومان بود که شرکت پشتیبانی امور دام با قیمت 5500 تومان شروع به خرید آن کرد و سپس نرخ را تا 6500 تومان هم افزایش داد.

وی افزود: اگر این خرید انجام نمی شد بخش عمده صنعت مرغ تخم گذار نابود می شد.

مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغداران میهن در قیمت هر کیلوگرم تخم مرغ را درب مرغداری بین 7200 تا 8200 تومان بسته به نوع و کیفیت تخم مرغ اعلام کرد و گفت: متوسط این قیمت به نرخ مصوب 7740 تومان نزدیک است.

ترکاشوند ادامه داد: دولت باید برای برون رفت صنعت تولید از این چالش ها نظر تشکل های تولیدی را نیز در تصمیم گیری های خود مدنظر قرار دهد. به عنوان مثال بدون دخالت تشکل ها، صادرات ممنوع نشود و یا اینکه برای مرغداران پرونده سازی صورت نگیرد و با آنها برخورد نشود.

وی گفت: در توزیع نهاده ها و تنظیم بازار نیز دولت یک شبه بخشنامه ای می فرستد که تحویل نهاده ها فقط با تأیید جهاد استان ها امکان پذیر است که این مسئله در بازار اختلال ایجاد می کند.

مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغداران مرکزی اظهار داشت: در حال حاضر وضعیت بازار نهاده ها تقریبا مطلوب است و کنجاله سویا با قیمت مصوب دو هزار و 450 تومان در بنادر عرضه می شود که با احتساب کرایه حمل بین دو هزار و 600 تا دو هزار و 700 تومان در اختیار مرغداران قرار می گیرد.

ترکاشوند خاطرنشان کرد: همچنین تا دو ماه پیش ذرت شرایط خوبی داشت اما قیمت این محصول از دو ماه پیش تاکنون دچار نوساناتی شده که دلیل آن نیز عدم تخصیص ارز و ترخیص به موقع آن در بنادر بوده است که باعث ایجاد خلاء شده و قیمت ذرت را تا دو هزار تومان نیز افزایش داد. این در حالی است که قیمت مصوب ذرت هزار و 350 تومان و با احتساب کرایه حمل بین 1500 تا 1600 تومان است.

وی با اشاره به اینکه قیمت ذرت در حال حاضر متعادل شده است، تأکید کرد: ما از شرکت پشتیبانی امور دام در زمان این خلاء، ذرت گرفته ایم و آن را با قیمت مصوب 1350 تومان بین مرغداران توزیع کردیم.

اخبار مرتبط

نظرات شما