رحمانی گفت: چین در سال گذشته میلادی بیش از 2 هزار و 300 میلیارد دلار واردات داشته اما سهم ایران در این واردات بسیار ناچیز است.

به گزارش نسیم اقتصاد، رضا رحمانی وزیر صنعت، معدن و تجارت در جلسه شورای معاونان این وزارتخانه به فرمایشات اخیر رهبر معظم انقلاب در یوم الله 13 آبان اشاره کرد و افزود: ضرورت دارد در تصمیم‌گیری‌ها برای هر یک از واحد‌های صنعتی و تولیدی کشور، مصالح نظام در نظر گرفته شود و همه عوامل موثر در این حوزه، خود را در قبال کشور مسئول بدانند.
رحمانی تاکیدکرد: همه مدیران ستادی و استانی وزارتخانه باید در این خصوص در سطح کشور پیش‌قدم باشند و پیش از اینکه واحدی دچار مشکل حاد شود موارد را پیگیری و موانع را تا حد ممکن رفع کنند.
 23 درصد از کل واحد‌های صنعتی کشور غیرفعال هستند، اما در سال 97، یک هزار و 726 واحد به چرخه تولید بازگشته‌اند. تا آخر شهریور امسال نیز 529 واحد صنعتی دوباره فعال شده‌اند.

لزوم فعال سازی ظرفیت‌های مشترک همکاری با ازبکستان

وزیر صنعت، معدن و تجارت در ادامه با اشاره به جلسه پیش روی کمیسیون مشترک همکاری‌های ایران و ازبکستان در بیستم آذرماه امسال گفت: در همین بازه زمانی طبق برنامه‌ریزی انجام گرفته نمایشگاه اختصاصی ایران در تاشکند برگزار خواهد شد که انتظار می‌رود واحد‌های حاضر در این نمایشگاه، ارائه تولیدات باکیفیت را در دستور کار خود قرار دهند.
وی ادامه داد: در مراودات تجاری و اقتصادی با کشور‌های اطراف ایران از جمله ازبکستان، باید روی همه زمینه‌ها و ظرفیت‌های همکاری مشترک کار شود.

تکمیل ظرفیت خالی واحد‌های تولیدی کشور با توسعه صادرات

رحمانی همچنین با اشاره به سفر اخیر خود به چین و حضور در نمایشگاه واردات شانگهای، خاطرنشان کرد: طبق آمار موجود، چین در سال گذشته میلادی بیش از 2 هزار و 300 میلیارد دلار انواع کالا وارد کرده است که سهم ایران در تامین این اقلام کالایی بسیار ناچیز است.
وی اضافه کرد: توسعه بازار‌های صادراتی نیازمند برنامه‌ریزی هوشمندانه و هدفگذاری دقیق است و باید متناسب با نیاز‌های کشور‌های مقصد صادراتی، روی کیفیت و کمیت کالا‌های صادراتی خود کار کنیم.
این مقام مسئول گفت: با توجه به برخی فرصت‌های صادراتی می‌توان به سهولت ظرفیت‌های خالی واحد‌های تولیدی کشور را تکمیل کرد که این مهم نیازمند توجه ویژه، دریافت دقیق اطلاعات و برنامه‌ریزی کاربردی است.
سفر وزیر صنعت، معدن و تجارت جمهوری اسلامی ایران به شانگ‌های که به دعوت همتای چینی وی و به منظور دیدار و گفتگو با مقامات این کشور و همچنین شرکت در آیین گشایش دومین نمایشگاه بین‌المللی صادرات چین انجام شد، گام مهمی در تقویت روابط تجاری و توسعه صادرات میان 2 کشور بود.

منبع: ایرنا

اخبار مرتبط

نظرات شما