رئیس کمیسیون عمران مجلس از پیگیری‌ها برای افزایش تسهیلات خرید مسکن خبر داد و گفت: وام کنونی مسکن درحال‌حاضر حداکثر خرید 10 متر را در بازار مسکن پوشش می‌دهد.

به گزارش نسیم اقتصاد، محمدرضا رضایی کوچی با اشاره به افزایش نجومی نرخ مسکن در سال‌ 97 و اوایل امسال، اظهار کرد: بر اساس آمار رسمی نرخ مسکن در مدت اشاره شده حدود 100 درصد افزایش یافت، این مسئله باعث کاهش شدید قدرت خرید مردم در بازار مسکن شد.

وی با بیان این‌که رکود حاصل از این افزایش نرخ طی ماه‌های اخیر باعث شکسته شدن حدود 20 درصدی قیمت‌ها در بازار مسکن شده است، افزود: این میزان کاهش نرخ خوشایند نبوده و در مقابل افزایش سرسام‌آور قیمت‌ها، چندان بالا نیست.

وی با تاکید بر این‌که کاهش قیمت‌ها حداقل باید 50 درصد باشد تا نرخ مسکن به نرخ واقعی نزدیک شود، تصریح کرد: به نظرم یکی از مهم‌ترین عواملی که باعث افزایش نرخ مسکن شد عدم تولید مسکن مناسب است.

رئیس کمیسیون عمران مجلس گفت: این بخش چند سالی است که در رکود به سر می‌برد و تولید مسکن با نیازهای کشور متناسب نبوده است.

رضایی کوچی راهکار تامین زمین در بافت‌های فرسوده، روستاها، شهرهای جدید و... از سوی دولت را گامی مهم برای افزایش تولید مسکن در کشور اعلام و اضافه کرد: دولت باید این بستر را فراهم کند نرخ زمین و تمام شده مسکن کاهش یابد تا به این ترتیب شاهد کاهش بیش از پیش نرخ مسکن در بازار باشیم.

وی همچنین با بیان این‌که تسهیلات ارائه شده از سوی بانک‌ها برای خرید مسکن به هیچ عنوان با قیمت‌ها متناسب نیست، افزود: درحال‌حاضر سهم وام‌ مسکن از نرخ خرید یک واحد مسکونی حداکثر 10 متر است که همین مسئله باعث شده مردم تمایلی به استفاده از وام را نداشته باشند.

وی با تاکید بر این‌که وام‌های خرید و ساخت مسکن تاثیر آنچنانی در قدرت خرید مردم و سازندگان ندارد، تصریح کرد: مجلس پیگیری‌های لازم را برای افزایش سقف وام مسکن انجام می‌دهد.

‌‌مهرماه سال گذشته رئیس کمیسیون عمران مجلس با تأکید بر این‌که تسهیلات مسکن برای یک زوج حداقل باید 300 میلیون تومان باشد، گفته بود: وام‌های ارائه‌شده متناسب با وضعیت قیمت‌ها در بازار مسکن نیست و این سیاست با توجه به بالا بودن نرخ مسکن، منجر به تولید مسکن نمی‌شود.

دیروز نیز معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی از مکاتبه با رئیس کل بانک مرکزی برای افزایش سقف وام 160 میلیون تومانی خرید مسکن از طریق استمهال 2 ساله خط اعتباری مسکن مهر خبر داد. بر این اساس 2500 میلیارد تومان به منابع مالی بانک مسکن برای افزایش سقف تسهیلات خرید وام صندوق یکم (160 میلیون تومانی) افزوده می‌شود.

منبع: اقتصادنیوز