سامانه نیما با عرضه بیش از 20 میلیارد یورو ارز صادراتی از ابتدای راه‌اندازی تاکنون، نقش مهمی در ایجاد ثبات ارزی در کشور و تامین ارز مورد نیاز واردکنندگان داشته است.

به گزارش نسیم اقتصاد، سامانه نیما به عنوان یکی از مهمترین ابزار برای مدیریت بازار ارز به شمار می‌رود که صادرکنندگان و واردکنندگان باید معاملات ارزی خود را در بستر این سامانه به ثبت برسانند.
این سامانه از اردیبهشت پارسال پس از تعدیل سیاست‌های ارزی دولت به عنوان مرجع تعیین نرخ خرید و فروش حواله‌های ارزی تعیین شد.

سامانه نیما در ماه‌های اخیر با جذب ارز ناشی از صادرات و اختصاص آن به واردکنندگان برای واردات کالاهای مورد نیاز کشور، نقشی مهم در ثبات ارزی ماه‌های اخیر داشته است.

جزئیات عرضه ارز در نیما

بررسی آمار سامانه نشان می‌دهد، مجموع عرضه ارز صادراتی در این سامانه از زمان ابتدای راه‌اندازی این سامانه تا 28 مهرماه به 20 میلیارد و 567 میلیون یورو رسید که حدود 17 میلیارد و 287 میلیارد از آن برای واردات اختصاص یافت.

تا پایان سال 97 حدود 11 میلیارد و 194 میلیون یورو ارز صادراتی در نیما در معرض فروش قرار گرفت که 9 میلیارد و 369 میلیون یورو برای واردات اختصاص یافت.

از ابتدای سال 98 تا امروز 9 میلیارد و 373 میلیون یورو در سامانه نیما عرضه شده است که 7 میلیارد و 918 میلیون یورو صرف واردات شده است.

نرخ 11 هزار و 571 تومانی حواله‌های یورویی

میانگین نرخ فروش حواله یورو در سامانه نیما 11 هزار و 571 تومان و متوسط بهای فروش حواله دلار 10 هزار و 446 تومان بوده است.

این درحالی است که هر اسکناس یورو در بازار آزاد و صرافی‌های بانکی در روز یکشنبه به 12 هزار و 600 تومان رسید، هر دلار نیز 11 هزار و 400 تومان فروخته شد.

با وجود گمانه زنی هایی که درباره احتمال کنار گذاشتن سامانه نیما پس از راه‌اندازی بازار متشکل ارزی مطرح شده، اما بررسی‌ها نشان می‌دهد که به دلیل تفاوت ماهیت کار سامانه نیما و بازار متشکل، این دو بازار به صورت جداگانه و موازی به کار خود ادامه خواهند داد.

بازار متشکل ارز قرار است به معاملات فیزیکی اسکناس اختصاص یابد اما در سامانه نیما تنها حواله‌های ارزی خرید و فروش خواهد شد.

منبع: ایرنا