براساس آخرین بررسی‌ها افزایش 174.6 درصدی نرخ فروش یک مترمربع زمین یا زمین ساختمان مسکونی کلنگی و افزایش35.0 درصدی متوسط مبلغ اجاره به‌ علاوه‌ سه‌ درصد ودیعه‌ی پرداختی برای اجاره‌ یک مترمربع زیربنای مسکونی در بهار 98 نسبت به بهار 97 در شهر تهران به‌دست آمده است.

به گزارش نسیم اقتصاد، براساس آخرین بررسی‌ها افزایش 174.6 درصدی نرخ فروش یک مترمربع زمین یا زمین ساختمان مسکونی کلنگی، افزایش109.6 درصدی نرخ فروش یک مترمربع زیربنای مسکونی و افزایش35.0 درصدی متوسط مبلغ اجاره به‌ علاوه‌ سه‌ درصد ودیعه‌ی پرداختی برای اجاره‌ یک مترمربع زیربنای مسکونی در بهار 98 نسبت به بهار 97 در شهر تهران به‌دست آمده است.

بنگاه‌های معاملات ملکی کشور موظف هستند مشخصات کلیه‌ معاملات خرید و فروش و اجاره را در سامانه‌ اطلاعات مدیریت معاملات املاک و مستغلات کشور ثبت کنند. با توجه به اینکه کاهش یا افزایش حجم (تعداد) معاملات در مناطق شهر تهران باعث کاهش یا افزایش شدید متوسط (حسابی) نرخ در سطح کل شهر می‌شود، از متوسط تعدیل شده (وزنی) که در آن، وزن با استفاده از سهم واحدهای مسکونی دارای سکنه محاسبه می‌شود، استفاده شده تا بتوان با حذف اثر حجم معاملات، تغییرات واقعی نرخ را مشخص کرد.

در ضمن، نتایج تفصیلی این طرح بزودی در وب‌گاه مرکز آمار ایران به نشانی www.amar.org.ir قابل دسترسی است.

منبع: فصل اقتصاد

اخبار مرتبط

نظرات شما