در سومین روز هفته، دلار از محدوده 11 هزار و 400 تومانی خارج شد و سکه تمام بهار آزادی برای سومین روز متوالی زیر مرز 4 میلیونی نوسان کرد. روز دوشنبه، دلار 50 تومان از ارزش خود را از دست داد و به بهای 11 هزار و 390 تومان رسید.

به گزارش نسیم اقتصاد، شاخص ارزی تنها در تاریخ اول مهر نرخ پایین‌تر 11 هزار و 350 تومانی را به ثبت رسانده بود. این افت نرخ از آن جهت اهمیت داشت که دلار از تاریخ 13 مهر تنها در محدوده 11 هزار و 400 تومانی نوسان کرده بود و اکنون به یک محدوده پایین‌تر قدم گذاشته است. به گفته بازیگران فنی در صورتی که دلار از سطح فنی 11هزار و 350 تومانی پایین برود، به سوی سطح حمایتی مهم 11 هزار تومانی حرکت خواهد کرد. دلار در تمام طول امسال در برابر پایین رفتن از مرز 11 هزار تومانی مورد حمایت معامله‌گران واقع شده است و در صورتی که به زیر آن برود، کمترین نرخ امسال ثبت خواهد شد و ممکن است فصل جدیدی از انتظارات کاهشی در بازار فعال شود.

 انتظارات؟ برای دلار

 از آنجا که بازار برای مدت زیادی است که در کانال 11 هزار تومانی نوسان می‌کند، عده زیادی از معامله‌گران باور دارند این روند در هفته‌های جاری نیز ادامه خواهد یافت و نرخ به‌راحتی از مرز یاد شده نزول نخواهد کرد. این در حالی است که گروه دیگری باور دارند نوسان‌گیران از تغییرات محدود نرخ دلار خسته شده‌اند و ممکن است سعی کنند با افزایش فروش‌ها، زمینه خرید ارز برای خود در قیمت‌های پایین‌تر را فراهم کنند.با این حال، آنچه مسلم است بازارساز در ماه‌های اخیر در برابر بالا رفتن نوسانات بازار مقاومت کرده و همواره سعی کرده است با محدود کردن دامنه تغییرات قیمتی، توجهات از بازار ارز را دور نگه دارد. این موضوع موجب شد که کم‌کم خود معامله‌گران بدون اینکه هزینه زیادی از سوی بازارساز صورت بگیرد، از بازار خارج شوند؛ از آنجا مشخص می‌شود که بی‌توجهی به بازار ارز چقدر محدود بوده است که بازار به هر گونه اخبار سیاسی توجه چندانی نمی‌کند.در همین حال که نوسانات بازار ارز در هفته‌های اخیر محدوده بوده است، در بازار سهام رکوردهای جدید ثبت می‌شد.در روزی که دلار کاهش بیشتری را تجربه کرد، سکه تمام بهار آزادی نیز سومین افت متوالی را تجربه کرد. دیروز سکه 5 هزار تومان از ارزش خود را از دست داد و به بهای 3 میلیون و 965 هزار تومان رسید.

حرکت خلاف اونس و سکه

افت قیمتی فلز گرانبهای داخلی در شرایطی رقم خورد که در بازارهای جهانی، طلا نه‌تنها روند نزولی نداشت، بلکه با یک شیب ملایم افزایشی تا ساعت 4 بعدازظهر توانسته بود خود را به محدوده هزار و 490 دلاری برساند. در صورتی که طلای جهانی به بالای مرز هزار و 500 دلاری بازگردد، می‌تواند تا حدی ضربه‌گیر کاهش نرخ سکه شود و حتی جهت آن را تغییر دهد.البته تعداد زیادی از فعالان بازار داخلی باور دارند، سکه در ماه‌های اخیر بیشتر از آنکه به روند بهای اونس دقت کند، تحت‌تاثیر نزول بهای دلار قرار داشته است و احتمالا طی روزهای آینده نیز شرایط بازار ارز داخلی را بیشتر از روند بازارهای جهانی پیگیری خواهد کرد.بی‌توجهی سکه به بازارهای جهانی از آنجا مشخص شد که افزایش بهای طلای جهانی تا سطح هزار و 550 دلاری نیز نتوانست واکنش چندانی را در میان معامله‌گران بازار سکه برانگیزد و همین بی‌توجهی به روند طلای جهانی بوده است که زمینه‌ساز ثبت حباب منفی در بازار سکه شده است. حباب فلز گرانبهای داخلی در روزهای اخیر با در نظر گرفتن مالیات ارزش‌افزوده به نزدیکی مرز 400 هزار تومان رسیده است.

منبع: دنیای اقتصاد

اخبار مرتبط

نظرات شما