در آخرین روز هفته، سکه تمام‌بهار آزادی و دلار کاهش نرخ را تجربه کردند و بازدهی هفتگی هر دو منفی شد.

به گزارش نسیم اقتصاد، روز پنج‌شنبه، شاخص ارزی دومین افت متوالی را تجربه کرد و با 20 تومان کاهش به بهای 11 هزار و 460 تومان رسید. با ثبت این افت میزان بازدهی دلار در هفته گذشته به منفی 8/ 0 درصد رسید. این در حالی بود که این ارز دو هفته پیش بیش از یک درصد افزایش نرخ را به ثبت رسانده بود.

علامت بازدهی دلار تغییر کرد

به گفته برخی فعالان، تغییر مسیر دلار در هفته گذشته نشان‌دهنده آن بود که بازارساز عرضه خود را افزایش داده است. به باور آنها، طبیعی است که در آستانه اربعین تقاضای زوار به بازار ارز وارد می‌شود و همین موضوع می‌تواند زمینه‌ساز افزایش نرخ‌ها شود. در این شرایط به نظر می‌رسد آنچه موجب شد نرخ دلار افزایش خاصی را در هفته گذشته تجربه و حتی در راستای کاهش حرکت کند، افزایش عرضه ارز توسط بازارساز بوده باشد. در این میان، عده دیگری از بازیگران ارزی باور داشتند، عرضه بازارساز بیشتر به‌صورت حواله درهم بوده است و افت نرخ حواله درهم را نشانه‌ای دال بر کاهش تفسیر می‌کردند.

در حالی که عده‌ای از فعالان بر افزایش عرضه ارز به‌عنوان متغیر کاهش اصلی تکیه می‌کنند، گروه دیگری از معامله‌گران باور دارند، تقاضای تجاری و احتیاطی خاصی در بازار حضور ندارد و همین موضوع موجب شده است که سایر تقاضاها نتوانند نرخ دلار را تحت تاثیر قرار دهند. حتی به باور این دسته تقاضای معامله‌گران فنی نیز در هفته گذشته نقش چندانی در بازار نداشت. به اعتقاد این گروه زمانی که نرخ دلار نتوانست خود را بالای مرز 11 هزار و 500 تومانی تثبیت کند، بازیگران فنی تصمیم گرفتند در موقعیت فروش قرار بگیرند. البته تعداد فروشنده‌ها در بازار چندان زیاد نبوده است که منجر به شکست سطوح حمایتی این ارز شود. دلار حداقل طی دو هفته گذشته توان شکست محدوده حمایتی 11 هزار و 350 تومان را نداشته و از آن سو در برابر افزایش به بالای محدوده 11 هزار و 550 تومان مقاومت کرده است. هفته گذشته سکه تمام بهار آزادی نیز در بازار داخلی مانند دلار روند آرامی داشت. کمترین قیمتی که در هفته گذشته برای فلز گرانبهای داخلی ثبت شد، 3 میلیون و 995 هزار تومان بود و بیشترین عددی نیز که در برابر نام سکه قرار گرفت، عدد 4 میلیون و 25 هزار تومان بود. نوسان کم سکه در شرایطی صورت گرفت که در بازارهای جهانی نیز طلا در گیر و دار مرز هزار و 500 دلاری قرار داشت. در صورتی که اونس زیر مرز هزار و 500 دلاری به کار خود پایان دهد، می‌توان انتظار افت نرخ سکه را داشت. با این حال، عده‌ای از فعالان باور دارند دلار در ابتدای هفته بار دیگر به بالای مرز 11 هزار و 500 تومانی خواهد رفت و همین عامل سکه را در برابر افت نرخ ایمن خواهد کرد. این انتظار در حالی میان برخی معامله‌گران بازار وجود دارد که دلار در تمام طول هفته گذشته زیر مرز 11 هزار و 500 تومانی نوسان کرد. دلار در صورتی که بتواند خود را بالای مرز 11 هزار و 500 تومانی تثبیت کند، به سوی مرز مقاومتی دوم یعنی عدد 11 هزار و 800 تومانی حرکت خواهد کرد. سکه تمام بهار آزادی نیز در صورتی که بتواند به بالای سطح 4 میلیون و 50 هزار تومانی سرک بکشد، می‌تواند امیدهای افزایشی برای رسیدن به کانال 4میلیون و 200 هزار تومان را افزایش دهد.منبع: دنیای اقتصاد

اخبار مرتبط

نظرات شما