رشد 20 درصدی میزان سرمایه‌گذاری‌های مدت‌دار در شبکه بانکی و ثبت رقم 1530 هزار میلیارد تومان نشان می‌دهد که به ناچار روند پرداخت سود و به دنبال آن، ورود حجم عظیم نقدینگی به جامعه همچنان تداوم خواهد یافت.

به گزارش نسیم اقتصاد، حجم بالای نقدینگی در جامعه که اکنون به مرز 2000 هزار میلیارد تومان رسیده به عنوان مقصر اصلی تورم و ایجاد بی‌ثباتی در نظام اقتصادی به شمار می‌رود.

نقدینگی عظیم سرگردان هر از چند گاه روانه یک بازار (ارز، خودرو، مسکن و...) شده و تعادل بازارها را به هم می‌ریزد، همچنین با رشد تقاضا در برخی مقاطع، باعث افزایش نرخ قیمت و تورم نیز می‌شود.

مهم‌ترین منبع تامین این حجم از نقدینگی به نظر اغلب کارشناسان، سودهای بانکی است. بنابراین تا زمانی که این معظل رفع نشود، نمی‌توان امیدی به کاهش نقدینگی داشت.

در افزایش حجم سرمایه‌گذاری در شبکه بانکی هم مردم نقش دارند و هم بانک‌ها دخیل هستند. از یکسو بانک با هدف جذب سرمایه‌های بیشتر مردمی و رفع مشکل ناترازی مالی خود تلاش می‌کنند سودهای بالایی را برای سپرده‌های کوتاه و بلند مدت ارائه کنند و از سوی دیگر مردم نیز با هدف کسب سود مطمئن و پایدار اقدام به سرمایه‌گذاری در بانک‌ها می‌کنند.

بررسی آمار بانک مرکزی نشان می‌دهد میزان سرمایه گذاری‌های مدت‌دار در خرداد 98 به 1530 هزار میلیارد تومان رسید که نسبت به مدت مشابه پارسال 20.1 درصد و نسبت به پایان سال 97 حدود 4.5 درصد داشته است.

 سرمایه‌گذاری مدت‌دار در خرداد 97 معادل 1273 هزار میلیارد تومان و در اسفند پارسال 1464 هزار میلیارد تومان بوده است.

رشد 39 درصدی سرمایه‌گذاری کوتاه مدت

سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت در بانک‌ها در خرداد 98 حدود 610 هزار میلیارد تومان بوده که نسبت به مدت مشابه پارسال رشد 39.3 درصدی داشته است.

 حجم سرمایه‌گذاری کوتاه مدت در شبکه بانکی در خرداد پارسال به 437 هزار میلیارد تومان و در اسفند 97 به 584 هزار میلیارد تومان رسیده بود.

نکته قابل توجه در بررسی آمار سرمایه‌گذاری کوتاه مدت در سال‌های اخیر نشان می‌دهد که این نوع سرمایه‌گذاری در سال منتهی به خرداد 97 (دوره زمانی خرداد 96 تا خرداد 97) حدود 24 درصد کاهش داشته اما در دوره زمانی بعد، به یکباره جهش 39.3 درصدی را تجربه می‌کند.

میزان رشد سرمایه‌گذاری کوتاه مدت در دوره سه ماهه اسفند 97 تا خرداد 98 حدود 4.3 درصد (معادل 25 هزار میلیارد تومان) بوده است.

افزایش 40 هزار میلیارد تومانی سرمایه‌گذاری بلندمدت

سرمایه‌گذاری بلند مدت نیز در خرداد امسال 920 هزار میلیارد تومان بود که نسبت به مدت مشابه پارسال 10 درصد افزایش را نشان می‌دهد.

میزان رشد سرمایه‌گذاری بلند مدت در شبکه بانکی در فصل بهار امسال 4.6 درصد بوده که نشان می‌دهد در دوره سه ماهه اسفند 97 تا خرداد 98 حدود 40 هزار میلیارد تومان به حجم این نوع سرمایه‌گذاری افزوده شده است.

در حالی که در دوره یکساله منتهی به خرداد 97 میزان سرمایه‌گذاری کوتاه مدت افت 24 درصدی داشته، اما حجم سرمایه‌گذاری بلند مدت در آن دوره زمانی افزایش 70 درصدی را ثبت کرده بود.

حجم سایر روش‌های سرمایه‌گذاری نیز در خرداد 98 حدود 33 هزار میلیارد تومان بوده که رشد 9.1 درصدی نسبت به خرداد 97 داشته است.

تغییر سیاست‌های بانک مرکزی درباره نرخ‌های مصوب سودهای روزشمار، کوتاه و مدت مدت بانکی از عوامل تاثیر‌گذار در استقبال مردم از انواع مختلف سپرده‌ها بوده است.

منبع: ایرنا

اخبار مرتبط

نظرات شما