سازمان برنامه و بودجه شرایط و چگونگی خرید تضمینی محصولات زراعی و کشاورزی را اعلام و ابلاغ کرد.

به گزارش نسیم اقتصاد، اخیرا شورای اقتصاد بنا به درخواست و نامه وزارت جهاد کشاورزی در مورد نرخ خرید تضمینی محصولات زراعی تصمیم گیری کرد. بر این اساس سازمان برنامه و بودجه و وزارت جهاد کشاورزی باید با رعایت قوانین مربوطه، در مورد سازمان‌های مسئول خرید محدوده زمانی خرید و موارد دیگر تصمیمات لازم را اتخاذ کنند.

اما طبق نرخ گذاری‌های انجام شده برای خرید تضمینی محصولات زراعی، نرخ برخی اقلام از جمله هر کیلو گندم معمولی 2200 تومان، گندم دوروم 2290، جو 1630، برنج گروه یک 6112، برنج گروه دو 5365، سیب زمینی پاییزه622 و هر کیلو پیاز بهاره 403 تومان خواهد بود.

این در حالی است که نرخ خرید ارقام مختلف برنج بر حسب درصد شکستگی دانه توسط وزارت جهاد کشاورزی با هماهنگی سازمان برنامه و بودجه تعیین می‌شود. خرید تضمینی برنج توسط سازمان مسئول خرید منحصر به استان‌های گیلان و مازندران است.

همچنین فروش گندم برای مصارف نان آزادپز مشمول نرخ یارانه‌ای نمی‌شود.

از سوی دیگر میزان افت سن گندم و نرخ دانه‌های روغنی بر حسب آفت و رطوبت با هماهنگی سازمان برنامه و بودجه و وزارت جهاد کشاورزی تعیین می‌شود.

به ازای هر تن چغندر قند بهاره دو کیلوگرم قند یا شکر به نرخ 750 تومان و 20 کیلوگرم تفاله خشک به نرخ 120 تومان و به ازای هر تن چغندر قند پاییزه دو کیلوگرم قند یا شکر به نرخ 650 تومان و 20 کیلوگرم تفاله خشک به نرخ 100 تومان به عنوان جایزه تحویل می‌شود. همچنین به ازای هر کیلوگرم چغندر قند بهاره 50 تومان و چغندر پاییزه 100 تومان به عنوان هزینه حمل به نرخ تضمینی اضافه خواهد شد.

قیمت‌های تضمینی از سوی محمدباقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه به دستگاه‌های مربوطه ابلاغ شده است.

جدول نرخ خرید تضمینی محصولات زراعی در سال‌های 98 و 99 به شرح زیر است:منبع: ایسنا

 

اخبار مرتبط

نظرات شما