امروز یک شرکت جدید در بورس تهران عرضه اولیه شد و به این ترتیب تعداد شرکت هایی که در سال 1398 در بورس تهران عرضه اولیه شدند به شش شرکت رسید.

به گزارش نسیم اقتصاد، امروز 10 درصد از سهام شرکت فولاد سپید فراب کویر برای نخستین بار در بورس اوراق بهادار تهران عرضه اولیه شد به این ترتیب این ششمین شرکتی بود که در امسال به جمع شرکت‌های بورسی پیوست.

به این ترتیب 240 میلیون سهم معادل 10 درصد از این شرکت برای نخستین بار پس از پذیرش و درج نام شرکت در فهرست شرکت‌های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران در بخش "ساخت فلزات اساسی" در فهرست نرخهای بازار دوم و در نماد "کویر" به شیوه ثبت سفارش عرضه شد.

کف نرخ این سهم 600 و سقف نرخ آن 625 تومان بود که در نهایت در نرخ 625 تومان کشف نرخ شد. حداکثر سهمی که هر سهامدار حقیقی یا حقوقی می‌توانست خریداری کند 600 سهم بود.

احمد خوروش -مدیرعامل شرکت فولاد سپید کویر- در نشست خبری که به این مناسبت در بورس تهران برگزار شد، گفت: سال 1386 با ظرفیت ابتدایی 350 هزار تن نخستین تولید را داشتیم. ما شناخت خوبی از بازار فولاد داشتیم و توانستیم به بازار هدف راه پیدا کنیم.

وی ادامه داد: در سال 1389 حتی به نزدیک به 450 هزار تن تولید دست پیدا کردیم. در سال 1392 به سمت تولید فولاد‌های آلیاژی رفتیم. در سال 1395 این طرح به بهره‌برداری رسید. درر سال 95 از ظرفیت اسمی عبور کردیم و به تولید 936 هزار تن برسیم.

خوروش ادامه داد: از سال 1395 به بعد در راس تولید‌کنندگان تولید فولاد در کشور بودیم. سال 1395 به بعد صادراتمان رو به رشد بوده است در سال 1398 حدود 167 هزار تن توانستیم صادر کنیم. ما می‌توانیم تمام تولید را صادر کنیم اما به بازار داخل هم نگاه داریم.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا تحریم‌ها در مقدار صادرات شما تاثیر داشته است و آیا توانسته‌اید ارز ناشی از صادرات را به داخل وارد کنید؟ گفت: متاسفانه تحریم‌های ظالمانه‌ای ایجاد شده که برای همه کشور زحماتی ایجاد شده است و ما هم از این مستثنا نیستیم اما مشکل اساسی ما نداشتن کانال ارتباطی بانکی رسمی است تا ارز‌ها را به راحتی برگردانیم ولی سعی کردیم که این نقایص را برطرف کنیم و توانستیم همه آن پولی که در رابطه با صادرات بوده به داخل جذب کنیم.

وی در پاسخ به دیگر سوال مبنی بر اینکه ارزش صادرات امسال شما چقدر است و آیا آن را در سامانه نیما عرضه کردید؟ گفت: ارزش صادرات در شش ماهه اول سال حدود 80 میلیون دلار بوده است که تقریبا همه را ما به سامانه نیما پرداخت کردیم.

اخبار مرتبط

نظرات شما