حدود 70 درصد مواد اولیه باید از شرکت فولاد مبارکه تامین شود و تقریبا 30 درصد از مواد نیز باید توسط سایر شرکت‌‌های داخلی تامین شود.

به گزارش نسیم اقتصاد، تحریم‌ها همچنان که برای دانش‌بنیان‌ها نقطه پرش محسوب می‌شوند برای برخی فولادی‌ها نقطه افول است.

محمد مهدی یار‌جانلی مدیرعامل و عضو هیات مدیره صنعت ورق‌‌آرین‌‌پاژ در ارتباط با منع صادرات مواد خام در گفت‌‌و‌گو با گسترش‌‌نیوز اظهار کرد: در سال 97 فاز جدید خود تحریمی و منع صادرات عنوان شد. در این دوره فقط در فروردین ماه 97حدود 5 هزار تن سفارش صادراتی داشتیم آن هم در شرایطی که هنوز موضوع مزیت نرخ ارز مطرح نبود. لیکن به محض این که قسمت اول محموله صادراتی به مقصد حمل کردیم در مرحله دوم به منع صادراتی برخوردیم.

وی در پاسخ به این پرسش که به کدام کشورها صادرات دارید، گفت: درحال‌‌حاضر از کشور ازبکستان، ترکیه، ترکمنستان، عمان و عراق و... سفارش داریم. بازاری عالی در این زمینه صادرات محصولات ما وجود دارد اما متاسفانه مشکلات صادرات مطرح است. این انتظار بی‌‌راهی از مسئولان نیست که تلاش و کمک کنند سرمایه‌‌های کشور بیکار نمانند.

یار‌جانلی افزود: حدود 70 درصد مواد اولیه باید از شرکت فولاد مبارکه تامین شود و تقریبا 30 درصد از مواد نیز باید توسط سایر شرکت‌‌های داخلی تامین شود. کیفیت لازم برای تولید ورق‌‌های اوپک حساسیت دارد و در مجموع 210 هزار تن ظرفیت اسمی این خط است که تقریبا 150 هزار تن آن باید از مبارکه تامین شود. خوشبختانه در‌‌حال‌‌حاضر جدا از تقاضای صادراتی تعداد قابل توجهی از شرکت‌های تولید لوازم خانگی نیازشان را از طریق تولیدات فوق کیفی ورق‌‌های رویه فولادی (OPEQ ) این شرکت مرتفع می‌‌کنند لیکن ما مجبوریم به سختی از بازار تامین مواد اولیه را انجام دهیم البته بازدید از خط توسط فولاد مبارکه انجام شد و امیدواریم حمایت‌‌های لازم صورت پذیرد. این ورق‌‌های کیفی هر جایی که ورق رویه مورد نیاز باشد این تولیدات کاربرد دارند.

وی گفت: درحال‌‌حاضر ترکیب پرسنل شرکت نخبه و متعهد است و بیشتر افراد تحصیلات و تجارب درخشانی دارند و میانگین سنی بین33 الی 35 سال است. در سال 96 پیشنهاداتی از شرکت‌‌های اروپایی مطرح قطعه ساز جهت تولید ورق‌‌های رویه خودرو مصرفی در محصولات فرانسوی در ایران داشتیم که به دلیل تحریم‌ها به سرانجام نرسید. هر چند با این تولیدات امروز به لطف خدا در داخل کشور در این زمینه می‌‌توانیم به خودکفایی برسیم.