نماینده سابق ایران در اوپک گفت: ارائه بنزین با کارت سوخت از مصرف بی‌رویه و قاچاق جلوگیری کرده و به مصرف جامعه برنامه می‌دهد.

به گزارش نسیم اقتصاد، محمد علی خطیبی نماینده سابق ایران در اوپک و کارشناس انرژی با اشاره به ایرادات کلی طرح کارت سوخت، گفت: برخی معتقدند ارائه بنزین با کارت سوخت مشکلاتی به همراه دارد که از جمله آن می‌توان به معطلی در جایگاه‌ها اشاره کرد؛ اما این نگاه صحیح نیست چرا که قطعا مشکل‌زا نخواهد بود و این مورد در برابر آثار مثبتش قابل مقایسه نیست.

مدیر سابق امور بین‌الملل شرکت ملی نفت ایران بیان کرد: ارائه بنزین با کارت سوخت از مصرف بی‌رویه آن جلوگیری می‌کند و حتی مصرف بنزین نیز بهینه و محدود می‌شود، ضمن اینکه با این کار از قاچاق بنزین می‌توان جلوگیری کرد.

به گفته خطیبی، اکنون مقدار زیادی از مصرف بی‌رویه در راه قاچاق هدر می‌رود که آن هم به دلیل اختلاف قیمتی است که بین کشور ما و کشور همسایه وجود دارد، یعنی انرژی کشورمان به راحتی قاچاق می‌شود، بنابر این مصرف بهینه و کنترل مصرف بدون اینکه از نظر نرخ به مردم فشار بیاورد باعث می‌شود که جلوی قاچاق هم گرفته شود.

نماینده سابق ایران در اوپک بیان کرد: افرادی که طبق گذشته بنزین مصرف می‌کردند همچنان مصرف‌کننده هستند و افرادی که بی‌رویه بنزین مصرف می‌کنند باید هزینه آن را پرداخت کنند، اینگونه از قاچاق بنزین جلوگیری می‌شود و به اقتصاد کشور کمک زیادی می‌کند.

این کارشناس اقتصاد انرژی با اشاره به رقم قاچاق، گفت: میزان قاچاق، رقمی بسیار قابل توجهی است که عمده‌ترین دلیل آن نرخ بسیار ارزان آن است، به طور مثال بنزین و گازوئیل با زحمات زیادی ساخته می‌شود اما برای اینکه به مردم فشار نیاورد با قیمت‌های مناسبی عرضه داده می‌شود.

او افزود: این منابع برای مردم کشور است و برای کشور‌های همسایه نیست که بخواهند از این اختلاف نرخ استفاده کنند. کنترل مصرف و عرضه بنزین، از مصرف بی‌رویه آن جلوگیری می‌کند و به ویژه جلوی قاچاق را هم می‌گیرد که می‌تواند برای اقتصاد کشور بسیار مفید باشد، این رویه باید به طور جدی انجام و اعمال شود.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

اخبار مرتبط

نظرات شما