طبق اعلام مرکز آمار تعداد دام سبک در دامداری‌های کشور درپی افزایش مصرف ماه محرم اندکی کاهش یافته اما تعداد دام سبک متولد شده 69 درصد افزایش یافته است.

به گزارش نسیم اقتصاد، طبق اعلام مرکز آمار ایران نتایج طرح آمارگیری اندازه‌گیری تغییرات ماهانه تعداد دام سبک در شهریور ماه 1398 نشان می‌دهد که تعداد گوسفند و بره موجود در دامداری‌های کشــور 42.9 میلیون رأس و تعداد بز و بزغاله 16.4 میلیون رأس بوده است که نسبت به ماه قبل به‌ترتیب 1.7 و 0.4 درصد کاهش یافته است.

طبق یافته‌های دیگر این طرح آمارگیری در مرکز آمار، تعداد 570 هزار رأس بره و 353 هزار رأس بزغاله در شهریور ماه امسال در بهره‌برداری‌های پرورش‌دهنده دام سبک کشور متولد شده است که نسبت به ماه قبل به‌ترتیب 76.5 و 61.9 درصد افزایش داشته است.

بررسی ترکیب گله و روند تغییرات تعداد دام سبک در مدت اجرای طرح نشان می‌دهد که علی‌رغم افزایش زایش دام‌ها در این ماه، افزایش تعداد کشتار دام‌های پرواری (در کشتارگاه‌ها و خارج از آن به‌ویژه به‌مناسبت ایام محرم و بازگشت حجاج) از مهم‌ترین علل کاهش دام سبک دامداری‌های کشور در این ماه بوده است.

بر اساس بررسی‌های به‌عمل آمده، انتظار می‌رود با ادامه روند افزایش زایش دام‌ها در ماه‌های آتی، تعداد دام سبک کشور به مرور افزایش یابد.

منبع: ایسنا

اخبار مرتبط

نظرات شما