حالا شمارگان سال‌هایی که نرخ نان به صورت رسمی تغییر نکرده است به 5 سال می‌رسد. هر چند از سال 1393 تا کنون نرخ نان به صورت رسمی تغییر نکرده اما بررسی‌ها نشان می‌دهد نرخ نان در بسیاری از نانوایی‌های یارانه‌ای و نیمه یارانه‌ای افزایش یافته است با این حال تعداد مشتریان نان کاهش نیافته است.

به گزارش نسیم اقتصاد، وضعیت موجود تنها زمینه را برای تضییع حقوق مصرف‌کننده فراهم کرده است چرا که افزایش نرخ نان در شرایطی رخ می‌دهد که وزن نان و کیفیت آن همزمان کاهش یافته است به این ترتیب مردم نان بی‌کیفیت تری را گران تر می‌خرند.

در چنین شرایطی افزایش قانونی نان همراه با الزام نانوایی‌ها به تولید نان با کیفیت و وزن مشخص، در عمل حقوق صرف‌کننده را حفظ خواهد کرد.

این در حالی است که از پس طرح این موضوع مخالفت‌های متعددی از سوی برخی کارشناسان و نمایندگان مجلس ابراز شد. در این راستا محمد محمدی، عضو هیات مدیره انجمن ملی حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان اما گفته است: بیشترین شکایات و اعتراضات مردم از سه جهت نسبت به نان است؛ نخست کم فروشی، دیگری از جهت کیفیت و همچنین از جهت فروش اجباری نان کنجدی.

به گفته وی، در زمینه کم‌فروشی بیشترین شکایات مردمی برای نان به ما انعکاس داده می‌شود و اغلب نانوایان این کار را انجام می‌دهند، دلیلش هم این است که هزینه‌ها بالا رفته و سه سال است که به نانوا نرخ جدید نداده‌اند. این تخلف درحال‌حاضر بسیار مشهود صورت می‌گیرد اما در واقع از سود نانوا کم نشده و این مصرف‌کننده است که متضرر می‌شود. البته در واحدهای نانوایی، کارگران بیشترین زحمت را می‌کشند و شاید در قبال آن دستمزد کافی هم نمی‌گیرند اما به هرحال مصوبه‌ای در سال 1393 ابلاغ شده که بر اساس آن نان باید با یک وزن خمیر و یک نرخ مشخص به فروش برسد که درحال‌حاضر در اغلب واحدها این مسئله رعایت نمی‌شود.

نان چقدر یارانه می‌گیرد؟

ایرانی‌ها را نان خورترین ملت جهان لقب داده‌اند. سرانه مصرف نان در ایران بسیار بالاتر از دیگر کشورها و متوسط جهانی است. مردم ما پرمصرف‌ترین مردم جهان در مصرف گندم و نان هستند و با سرانه 160 کیلوگرم بالاترین مصرف سرانه نان را در جهان دارا هستیم. لازم به توضیح است. میزان تولید نان در ایران 25 میلیارد عدد است. این در حالی است که متوسط مصرف نان در جهان به 60 تا 70 کیلوگرم می‌رسد. از این رو کیفیت نان اهمیت ویژه‌ای در سبد خانوار ایرانی چه در بخش خوراک و چه در بخش سلامت دارد.

در بودجه امسال، یارانه نان و خریدتضمینی گندم بیش از هزار میلیارد تومان افزایش یافت و به رقم 6145 میلیارد تومان رسید.ین رقم در لایحه بودجه 97 کشور، 5 هزار میلیارد تومان بود.

چرا نان باید گران شود؟

رئیس اتحادیه نان‌های سنتی درباره افزایش نرخ نان می‌گوید: نانوایی‌ها از سال 93 منتظر تصمیم دولت مبنی بر افزایش نرخ نان هستند. چنانچه نرخ نان در سال 98 گران شود، امر غیرمعقولی نیست. چرا که نانوایان کشور با این هزینه‌های سرسام‌آور و افزایش نرخ تورم دیگر توانایی اداره امور خود را ندارند.

بیژن نوروز مقدم تاکید دارد: افزایش میزان تورم در جامعه زندگی نانوایان را هم تحت تاثیرگذار قرار داده است و امیدواریم دولت در سال 98 تمهیدات جدی را برای افزایش نرخ نان در نظر گیرد.

هر چند وزارت صنعت، معدن و تجارت سه سناریو برای افزایش نرخ نان طراحی و ارائه کرده است اما هنوز تکلیف نرخ نان روشن نیست. این بلاتکلیفی در حالی است که نانوایی‌ها راسا و بدون وجود مصوبه قیمت‌ها را بالا برده‌اند. باید دید آیا عزمی برای قانون مند کردن وضعیت در بازار این کالای مهم و استراتژیک غذایی وجود دارد؟ حالا شمارش معکوس برای به روز شدن نرخ نان آغاز شده است.

منبع: نامه نیوز

اخبار مرتبط

نظرات شما