معاون حمل‌ونقل وزیر راه و شهرسازی از راه‌اندازی کریدور بین‌المللی افغانستان-ایران-ترکیه خبر داد و گفت: قطار مسافری تهران-استانبول به زودی راه‌اندازی می‌شود.

به گزارش نسیم اقتصاد، شهرام آدم نژاد، معاون حمل‌ونقل وزارت راه و شهرسازی محورهای تفاهم همکاری‌های حمل‌ونقلی بین ایران و ترکیه را اعلام کرد و با اشاره به پیگیری مصوبات اجرایی هشتمین اجلاس کمیسیون مشترک حمل‌ونقل جمهوری اسلامی ایران و ترکیه، از برنامه‌ریزی‌های مشترک برای راه‌اندازی و تقویت کریدور ترانزیتی افغانستان- ایران- ترکیه خبر داد.

 وی با اشاره به مذاکرات گسترده در تقویت مسیر ترازیتی شرق به غرب اظهار کرد: در طول جلسات این دوره تاکید زیادی بر راه‌اندازی و تقویت کریدور ترانزیتی افغانستان- ایران- صورت گرفت و مقرر شد با محوریت ایران، صورتجلسه تاسیس این کریدور در آینده‌ای نزدیک برای ترکیه و افغانستان ارسال تا پس از آن در جلسه سه جانبه‌ای متن صورتجلسه نهایی شود.

 وی یادآور شد: همچنین ارتقاء فعالیت‌های ترانزیتی کریدور ترکیه- ایران- قطر در چارچوب تفاهمنامه شهریور 1396 و اجرایی‌سازی کریدور اسلام آباد- تهران- استانبول (ITI) در دستور کار دو کشور قرار گرفت.

 مدیر کمیته حمل‌ونقل و ارتباطات بیست و هفتمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ترکیه گفت: در توسعه همکاری‌ها در حوزه حمل‌ونقل ترکیبی نیز مقرر شد قرارداد همکاری از طریق مجاری دیپلماتیک به طرف ایرانی ارسال شود تا مورد بررسی قرار گیرد.

 آدم نژاد در خصوص مذاکرات حوزه حمل‌ونقل جاده‌ای گفت: برای اجرای ماده 7 موافقتنامه حمل‌ونقل جاده‌ای فی مابین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ترکیه، دو طرف با برگزاری ‌نشست کمیته مشترک همکاری‌های حمل‌ونقل جاده‌ای دو کشور در سه ماهه دوم نیمه اول سال 2020 میلادی در تهران موافقت کردند.

 وی ضمن اشاره به ابزار خرسندی طرفین از راه‌اندازی قطار مسافری تهران – وان و تهران – آنکارا افزود: راه‌اندازی قطار مسافری تهران – استانبول در جلسه‌ای در سریعترین زمان ممکن در تهران مورد بررسی قرار خواهد گرفت. همچنین به منظور دستیابی به آمار جابه‌جایی یک میلیون تن بار در سال بین دو کشور جهت ادامه و تعمیق همکاریها در زمینه افزایش و توسعه حمل‌ونقل بار به وسیله ریل، طرفین موافقت کردند تا حمل‌ونقل میان ترکیه و کشورهای آسیای مرکزی از طریق مسیرهای ترانزیت ریلی ایران تسهیل شده و این مسیرها احیا شوند.

 معاون وزیر راه و شهرسازی در ادامه از تفاهم دو کشور در حوزه حمل‌ونقل دریایی خبر داد و اظهار کرد: دو طرف تمایل خود را برای جست‌وجوی فرصت‌های همکاری در زمینه ایجاد و پیاده‌سازی فناوری‌های پیشرفته جهت ساخت کشتی‌های تفریحی، تعمیرات و نگهداری کشتی، بازیافت کشتی، لایروبی و اتوماسیون فرآیندها و تهیه جانمایی‌ها اعلام کردند و مقرر شد چهارمین کمیته مشترک همکاری‌های بندری و دریایی بین دو کشور در سه ماهه اول سال 2020 در ترکیه برگزار شود.

 بیست و هفتمین اجلاس مشترک همکاری‌های اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ترکیه از 26 تا 29 شهریور ماه در آنکارا برگزار شد.

منبع: تسنیم

اخبار مرتبط

نظرات شما