قیمت هر بشکه نفت برنت امروز با 29 سنت معادل 0.45 درصد افزایش به 64 دلار و 69 سنت رسید و در آستانه جهش هفتگی 7.7 درصدی قرار گرفت.

به گزارش نسیم اقتصاد، در حالی که پس از تجاوز سعودی‌ها به مناطقی از یمن تنش‌ها در خاورمیانه بار دیگر بالا گرفته است، نرخ نفت روز جمعه افزایش داشت و در مسیر رشد هفتگی بیش از 7 درصدی قرار گرفت.

ائتلاف به رهبری عربستان عملیاتی نظامی در شمال شهر بندری حدیده یمن انجام داده و همین مسئله موجب رشد نرخ نفت شده است.

بر اساس این گزارش، نرخ هر بشکه نفت برنت امروز با 29 سنت معادل 0.45 درصد افزایش به 64 دلار و 69 سنت رسید و در آستانه جهش هفتگی 7.7 درصدی قرار گرفت که بیشترین رشد هفتگی از ماه ژانویه تاکنون به شمار می‌رود. نرخ نفت خام امریکا نیز امروز 45 سنت معادل 0.77 درصد افزایش داشت و به 58 دلار و 58 سنت رسید. نفت وست تگزاس اینترمدییت امریکا در آستانه ثبت رشد هفتگی 7.1 درصدی قرار دارد که بیشترین رشد نرخ از ماه ژوئن تاکنون است.

پس از حمله روز شنبه پهپادهای یمنی به تاسیسات نفتی عربستان میزان تولید نفت این کشور به حدود نصف کاهش یافت. وزیر انرژی عربستان وعده داده که تا پایان ماه جاری تولید نفت این کشور به وضعیت عادی برگردند و تا پایان ماه نوامبر به 12 میلیون بشکه در روز برسد.

عربستان و امریکا ایران را به‌دست داشتن در این حمله متهم کرده‌اند. اما ایران هرگونه اتهامی را رد کرده و هشدار داده که هرگونه تجاوزی را به صورت قاطع و کوبنده پاسخ خواهد داد.

در همین حال در امریکا طوفان گرمسیری ایملدا موجب شده تا یکی از پالایشگاه‌های اصلی این کشور تولید خود را کاهش دهد و یک خط لوله اصلی نفت، پایانه‌ها و یک کانال کشتی رانی در تگزاس بسته شود.

بازارهای نفت همچنین به مذاکرات تجاری امریکا و چین در واشنگتن چشم دوخته‌اند تا ببینند که آیا امیدی برای پایان دادن به جنگ تجاری وجود دارد یا نه.

منبع: تسنیم

اخبار مرتبط

نظرات شما