عضو هیات رئیسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس می‌گوید واردات قطعات خودرو در اختیار افراد محدودی است که این امر فساد و انحصار ایجاد می‌کند.

به گزارش نسیم اقتصاد، سیدجواد حسینی کیا عضو هیات رئیسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در تشریح دلایل گرانی خودرو در یک سال اخیر، گفت: نقدینگی موجود در جامعه یکی از دلایلی است که در ماه‌های اخیر به نابسامانی بازار خودرو دامن زده و موجب تلاطم‌های بسیار در این حوزه شده است چراکه درحال‌حاضر نقدینگی بالایی در اختیار مردم است.

ضرورت استفاده از ظرفیت شورای رقابت برای کاهش نرخ خودرو

نماینده مردم سنقر در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مردم برای حفظ ارزش پول خود به دنبال خرید مسکن، سکه، خودرو، ارز و.. هستند در نتیجه زمینه افزایش قیمت‌ها و سوداگری‌ها در این بازارها فراهم می‌شود، افزود: باید از ظرفیت شورای رقابت برای کنترل قیمت‌ها استفاده کرد چراکه با حذف این شورا بهای چهارچرخ‌ها بی‌ضابطه افزایش یافت.

واردات قطعات خودرو در اختیار افراد محدودی است که این امر فساد و انحصار ایجاد می‌کند، علاوه بر فعالیت مافیا در صنعت خودروسازی، سوداگرانی نیز در بازار نرخ خودرو را سلیقه‌ای افزایش می‌دهند

انحصار صنعت خودروسازی یکی از دلایل گرانی خودرو

وی انحصار صنعت خودروسازی را یکی دیگر از دلایل گرانی خودرو طی یک سال اخیر برشمرد و اظهار کرد: زمانی که مردم ناچارند تنها از دو خودروساز داخلی خودرو خریداری کنند فساد در این صنعت جاری می‌شود.

این نماینده مردم در مجلس دهم با بیان اینکه واردات قطعات خودرو در اختیار افراد محدودی است که این امر فساد و انحصار ایجاد می‌کند، اضافه کرد: علاوه بر فعالیت مافیا در صنعت خودروسازی، سوداگرانی نیز در بازار نرخ خودرو را سلیقه‌ای افزایش می‌دهند.

به زعم حسینی کیا افزایش نرخ ارز در طول یک سال گذشته یکی دیگر از عواملی است که موجب افزایش نرخ چهارچرخ‌ها شده چراکه برخی از مواد اولیه تولید خودرو وارداتی است در نتیجه نرخ تمام شده افزایش پیدا می‌کند.

بومی‌سازی تولید قطعات خودرو؛ تولید خودروی ارزان قیمت، باکیفیت و صادرات محور

عضو هیات رئیسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس ادامه داد: بومی‌سازی قطعات خودرو می‌تواند تا حدودی به تولید خودروی ارزان قیمت، باکیفیت و صادرات محور کمک کند که درحال‌حاضر گام هایی در این زمینه برداشته شده است.

منبع: خانه ملت