در سه ماهه دوم سال 2019 متوسط رشد اقتصادی کشور‌های عضو منطقه یورو تنها 0.2 درصد بود.

به گزارش نسیم اقتصاد به نقل از مرکز آمار اتحادیه اروپا، در سه ماهه دوم امسال متوسط رشد اقتصادی 19 کشور‌های عضو منطقه یورو و 28 کشور عضو اتحادیه اروپا 0.2 درصد بوده است که در مقایسه با رشد سه ماهه نخست امسال در منطقه یورو 0.2 درصد و در سطح اتحادیه اروپا 0.3 درصد کاهش پیدا کرده است.

هم چنین رشد اقتصادی در دوازده ماه منتهی به ژوئن در سطح منطقه یورو به طور متوسط 1.2 درصد ودر سطح اتحادیه اروپا به طور متوسط 1.4 درصد بوده است.

در بین کشور‌های اروپایی، بیشترین رشد اقتصادی در سه ماهه دوم امسال متعلق به مجارستان با 1.1 درصد بوده است و پس از این کشور، رومانی با یک درصد و بلغارستان، دانمارک، یونان، قبرس، لیتوانی و لهستان با 0.8 درصد بوده است. از طرف دیگر کمترین رشد اقتصادی مربوط به انگلیس با منفی 0.2 درصد بوده است و پس از این کشور، آلمان و سوئد هر دو با منفی 0.1 درصد قرار دارند.

در بین دیگر کشور‌های اروپایی، رشد سه ماهه دوم ایتالیا صفر درصد، بلژیک و اتریش 0.2 درصد، فرانسه 0.3 درصد و اسپانیا و هلند هر دو 0.5 درصد اندازه گیری شده است.

در بین بخش‌های مختلف، رشد مخارج نهایی مصرفی خانوار‌ها در سطح منطقه یورو 0.2 درصد و در سطح اتحادیه اروپا 0.3 درصد بوده است. این رقم برای سرمایه ثابت ناخالص به ترتیب 0.5 درصد و 0.4 درصد و برای واردات در سطح منطقه یورو 0.2 درصد افزایش و در سطح اتحادیه اروپا 1.4 درصد کاهش بوده است.

لازم به ذکر است منطقه یورو شامل 19 کشور بلژیک، آلمان، استونی، ایرلند، یونان، اسپانیا، فرانسه، ایتالیا، قبرس، لتونی، لیتوانی، لوکزامبورگ، مالت، هلند، اتریش، پرتغال، اسلوونی، اسلواکی و فنلاند است که از یورو به عنوان واحد پولی خود استفاده می‌کنند. اتحادیه اروپا نیز دارای 28 عضو است که شامل 19 کشور عضو منطقه یورو به علاوه انگلیس، بلغارستان، مجارستان، لهستان، دانمارک، سوئد، کرواسی، جمهوری چک و رومانی است.

اخبار مرتبط

نظرات شما