ایران‌خودرو با تولید 5 هزار و 997 دستگاه از انواع محصولات خود طی 4 ماهه‌ای که از سال 98 گذشت، به تنهایی بار تولید دوگانه سوزها را به دوش می‌کشد.

به گزارش نسیم اقتصاد، دیگر خودروساز کشور، یعنی سایپا که پیش‌تر با تولید تیبا دوگانه سوز در سایت کاشان خود در این بخش فعال بود، هیچ تیبای دوگانه سوزی را طی مدت یادشده در خطوط خود تولید نکرده است.

 بر این اساس این دو خودروساز در مدت مشابه سال گذشته در مجموع 20 هزار و 110 دستگاه خودروی دوگانه‌سوز را در خطوط تولید خود تکمیل کرده بودند. سهم ایران‌خودرو از محصولات دوگانه سوز تا تیرماه امسال 16هزار و 864 دستگاه و سهم سایپا 3 هزار و 246 دستگاه بود. مقایسه آمار تولید امسال با سال 97 گویای رشد منفی 70 درصدی تولید خودروی دوگانه سوز در خطوط تولید دو خودروساز بزرگ کشور است. بدین ترتیب در شرایطی که سایپا تولید تنها محصول دوگانه سوز خود را در چهار ماهه امسال به صفر رسانده است، رقیب این خودروساز با سه محصول پژو 405، سمند و پژو پارس دو‌گانه‌سوز به تنهایی در جاده تولید دو‌گانه‌سوزها حرکت می‌کند. هر چند که این خودروساز نیز به نسبت سال گذشته افت تولید 5/ 35 درصدی را در این بخش تجربه کرده است. در میان این سه محصول، پژو 405 تولیدی در سایت ایران‌خودروی خراسان توانسته 3/ 58درصد دو‌گانه‌سوزهای تولیدی تا پایان تیرماه امسال را به خود اختصاص دهد. سایت خراسان ایران‌خودرو توانسته در مدت یاد‌شده 3 هزار و 501 دستگاه پژوی405 دوگانه‌سوز تولید کند.

 دو محصول دیگر ایران‌خودرو یعنی سمند و پژو پارس به ترتیب 5/ 24 و 1/ 17درصد از تولید خودروهای دوگانه سوز را به خود اختصاص داده‌اند. بر اساس آمارهای ارائه‌شده توسط وزارت صمت، آبی‌پوشان جاده‌مخصوص در سایت تبریز خود هزار و 470 سمند دوگانه سوز را تکمیل کرده‌اند. همچنین در سایت اتومبیل‌سازی فردا که توسط بخش خصوصی مدیریت می‌شود، تا پایان تیرماه هزارو 26 دستگاه پژوپارس دوگانه‌سوز تولید شده است.

منبع: دنیای اقتصاد

اخبار مرتبط

نظرات شما