به نظر می‌رسد که دولت, نهادهای سیاستگذار اقتصادی و نظارتی هیچ انگیزه‌ای برای مداخله در آشفته بازار گوشت ندارند.

به گزارش نسیم اقتصاد، در اقتصاد کشور ما سوالی وجود دارد که همانند یک سوال فلسفی بسیار دشوار شده و ذهن همه مردم را به خود مشغول کرده است ولی هیچ پاسخ مشخصی برای آن وجود ندارد: چگونه است که با گران شدن ارزش دلار, قیمت همه‌چیز به‌طور نجومی افزایش می‌یابد ولی با پایین آمدن آن نه‌تنها شاهد هیچ کاهش قیمتی نیستیم بلکه در بعضی موارد شاهد گرانی‌ها بیشتر هستیم.
در این میان مورد گوشت از همه جالب‌تر است: سال گذشته قیمت هر کیلو گوشت قرمز از سی‌وچند هزار تومان به بیشتر از صد هزار تومان رسید. طبق معمول دلیل این گرانی سه برابری به افزایش ناگهانی ارزش ارز نسبت داده شد.
اکنون چند ماهی است که شاهد بالا رفتن ارزش پول ملی هستیم و در حال حاضر دلار به کانال 10 هزار تومان وارد شده است اما کوچک‌ترین تغییری در بازار گوشت ایجاد نشده است.
در موارد کالاهای دیگر به‌خصوص در مورد کالاهای صنعتی وارداتی به کثرت مواد اولیه و گران شدن همه آنها اشاره می‌شود. به‌عنوان‌مثال گرانی لوازم‌خانگی به گرانی قطعات وارداتی نسبت داده می‌شود اما درباره محصولاتی مثل گوشت به نظر نمی‌رسد که هیچ عذر و بهانه‌ای پذیرفتنی باشد. اگرچه در زمینه تامین خوراک دام, کاستی‌هایی وجود دارد اما در مجموع دام موردنیاز پرورش‌دهندگان با ارز دولتی تامین شده است. جالب اینجاست که خود پرورش‌دهندگان دام معتقدند که در چند ماه اخیر قیمت دام زنده به‌شدت کاهش یافته است و خرده‌فروشان باید هر کیلو گوشت قرمز گوسفند و گاو را به ترتیب 15 تا 30 هزار تومان ارزان‌تر بفروشند.
این نوع اظهارنظرها امیدها به افت قیمت گوشت را افزایش داده بود. به‌هرحال در این مدت نه‌تنها شاهد واقعی شدن قیمت نبودیم بلکه ایام عید قربان بهانه‌ای شد برای گران‌فروشی هر چه بیشتر. به نظر می‌رسد که دولت, نهادهای سیاستگذار اقتصادی و نظارتی هیچ انگیزه‌ای برای مداخله در آشفته بازار گوشت ندارند. در ادامه می توانید آخرین قیمت گوشت قرمز در میادین میوه و تره بار شهرداری تهران را مشاهده کنید.
 
 

64000

گوسفندی – قلوه گاه با استخوان

 

1170000

گوسفندی – کف دست با ماهیچه

 

98500

گوسفندی - سردست

 

98000

گوسفندی – راسته با استخوان

 

94000

گوسفندی - ماهیچه

 

119000

گوسفندی - گردن

 

95000

گوساله – قلوه گاه

 

110000

گوساله – فیله گاه پاک کرده

 

82500

گوساله – سردست پاک کرده

 

83500

گوساله – ران پاک کرده

 

83500

گوساله - ماهیچه

 

81000

گوساله – گردن


منبع: گسترش نیوز