دبیر انجمن سازندگان قطعات و مجموعه‌های خودرو، از پیشگام شدن یکی از بانک‌های عامل برای پرداخت 844 میلیون یورو باقیمانده از تسهیلات قطعه‌سازان خبر داد و گفت: دو مشکل عمده‌ منقضی شدن مهلت پرداخت تسهیلات و نپذیرفتن بانک‌های عامل برای پرداخت این تسهیلات که وجود داشت، حل شده است.

به گزارش نسیم اقتصاد، پس از تصویب مصوبه پرداخت تسهیلات 11 هزار میلیارد تومانی به قطعه‌سازان که بخش اول آن به صورت ریالی در ماه‌های پایانی سال گذشته و به مبلغ 4000 میلیارد تومان پرداخت شد؛ تصمیم بر این گرفته شد که 7000 میلیارد تومان باقی مانده به صورت ارزی و در قالب 844 میلیون یورو تخصیص یابد؛ اما علی‌رغم پیگیری‌ها و درخواست قطعه‌سازان برای پرداخت این تسهیلات خبری از پرداخت‌ ارزی نبود.

در این رابطه، مازیار بیگلو دبیر انجمن سازندگان قطعات و مجموعه‌های خودرو گفت: دو مشکل عمده برای پرداخت این تسهیلات وجود داشت. بانک‌های عامل و خودروسازان به دلیل نوسانات نرخ ارز تمایل نداشتند تسهیلات ارزی پرداخت شود؛ لذا درحال‌حاضر با توجه به ثبات ارزی که به وجود آمده، پس از بحث و بررسی‌های فراوان بین قطعه‌سازان، خودروسازان و بانک مرکزی، در نهایت مقرر شده است این باقیمانده تسهیلات به صورت ارزی که البته خواسته خود قطعه‌سازان بوده است، از سوی یکی از بانک‌های عامل پرداخت شود. تخصیص این مبلغ علاوه بر اینکه تکمیل‌کننده خودروهای ناقص کف کارخانه‌ها است، می‌تواند تعطیل نشدن واحدهای قطعه‌سازی و به دنبال آن تعدیل نشدن نیروی آنها را به دنبال داشته باشد.

وی با تاکید بر اینکه تخصیص ریالی این مبلغ نیازمند مصوبه‌ای جداگانه بود که محقق شدن آن وقت و زمان زیادی نیاز داشت؛ از تمدید مهلت تخصیص آن خبر داد و گفت: این تسهیلات ارزی که مهلت پرداخت آن در تاریخ 31 خرداد ماه امسال منقضی شده بود، با درخواست تمدید آن تا پایان بهمن ماه موافقت شده است. با ثبات ارزی که طی ماه‌های اخیر به وجود آمده و احتمالا ادامه‌دار نیز خواهد بود، با رایزنی‌هایی که با بانک مرکزی و بانک‌های عامل شده، فرآیند پرداخت شروع شده و هردو خودروساز ( ایران خودرو و سایپا)، یکی از قطعه‌سازان و یک بانک عامل به عنوان پیشرو اقدام کرده‌اند.

دبیر انجمن سازندگان قطعات و مجموعه‌های خودرو با بیان اینکه درصد زیادی از اقدامات لازم انجام شده است؛ ابراز امیدواری کرد بعد از تعطیلات تابستانی خودروسازان این پول جابه‌جا شده و نخستین قسط این تسهیلات پرداخت شود تا کم‌کم سایر بانک‌های عامل دیگر همراهی کرده و قطعه‌سازان و خودروسازان بتوانند این تسهیلات را دریافت کنند. البته عمده این تسهیلات به خودروسازان پرداخت خواهد شد.

بیگلو تصریح کرد: اما همچنان مشکل بانک‌های عامل برای دریافت این ارز باقی است و تاکنون فقط یکی از بانک‌ها موافقت خود را برای دادن این تسهیلات اعلام کرده است. علاوه بر این پس از اعلام این بانک یکی از قطعه‌سازان "تیر وان" برای دریافت این ارز اقدام کرده، اما هنوز هیچ رقمی جابه‌جا نشده و دریافتی انجام نشده است. (تیر وان به تامین‌کنندگان بزرگ قطعات یا قطعه‌سازان رده نخست جهانی اطلاق می‌شود که در ارتباط مستقیم با خودروسازان هستند.)

منبع: ایسنا

اخبار مرتبط

نظرات شما